מי יציל את הניצולים?

סאגת הפליטים האפריקניים מסרבת להסתיים, והרשויות לא מצליחות להחליט מי אחראי עליהם. כ-40 פליטים סודאניים הושארו היום על ידי צה"ל בכניסה לעיריית באר שבע, אך זו מסרבת לקלוט אותם, ומאיימת לשלוח אותם לירושלים

הפליטים מאפריקה ממשיכים להגיע לארץ, והרשויות בישראל מתקשות להחליט מי מהן אמורה לטפל בהם. אתמול (שישי) הושארו כ-40 פליטים סודאניים, שנתפסו הלילה על ידי צה"ל, בכניסה לעיריית באר שבע - אך זו מסרבת לקלוט אותם.

כוחות צה"ל תפסו במהלך הלילה את הפליטים שחצו את הגבול ממצרים לישראל. הפליטים הורדו מאוטובוס צה"לי בכניסה לעיריית באר שבע, ללא מים ומזון. סטודנטים ומתנדבים שהגיעו למקום מנסים לסייע למשפחות, שחלקן ברחו מרעב, רדיפות ורציחות בארץ האם שלהם.

הויכוח בין צה"ל לבין עיריית באר שבע בנושא הטיפול בפליטים נמשך מזה מספר שבועות. אתמול הצהירו גורמים בעירייה כי יש למצוא פתרון ל-180 הפליטים ששוכנו בשבועות האחרונים בבתי מלון בעיר, לאחר שבבוקר הובאו כ-60 פליטים מסודאן ומאריתריאה לעיר. העירייה מאיימת לשלוח את כל הפליטים השוהים בעיר לירושלים.

בתחילת השבוע נודע כי בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין נשיא מצרים, חוסני מובארק, סוכם כי הפליטים שמסתננים דרך מצרים לישראל יגורשו למצרים, שהסכימה לקלוט אותם. בין המגורשים למצרים יהיו גם הפליטים מסודן ומסתננים לצורכי עבודה ממדינות אפריקה האחרות ומזרח אירופה.

לפני כשבוע פורסם ב"הארץ" כי הממשלה בוחנת תוכנית להעביר את הפליטים לקניה, וכי מתנהלים בנושא זה מגעים מדיניים נמרצים. שורת גורמים העוסקים בפליטים הביעו ספק גדול סביב השאלה האם קניה באמת מוכנה לקלוט את הפליטים מישראל.

אין כניסה לסודאנים

פליטים מאפריקה טורטרו ממשטרת ההגירה לבאר שבע, ומשם לעומר, ובשום מקום לא הסכימו לקבל אותם. ראש מועצת עומר, פיני בדש, שרוצה למחות נגד "הפיכת הנגב לעיר פליטים ענקית", מתכוון לשלוח אותם לרמת אביב ולירושלים, כדי שלא יתיישבו "ביישוב האיכותי עומר"

לכתבה המלאה