אהרון ברק על הצעת פרידמן: לא ראוי שתעבור ללא דיון ציבורי

נשיא בית המשפט העליון לשעבר מצטרף למבקרי הצעת החוק של שר המשפטים, לפיה כהונת נשיאי ביהמ"ש העליון תוגבל לשבע שנים: הכהונה קצרה גם כך, אני יכול להעיד שאחרי חמש שנים הייתי עדיין מבולבל. מהן העוולות שאני ועמיתיי עשינו, שצריך להגביל בגללן את כהונת הנשיאים?

(0:37 דק')

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, מתח אתמול (שישי) ביקורת חריפה על הצעת החוק של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לפיה תוגבל כהונתם של נשיאי בית המשפט העליון לשבע שנים. בכנס באוניברסיטת תל אביב אמר ברק כי לא ראוי שהצעה כזו תתקבל מבלי שהמדינה תערוך על כך דיון רציני.

"תקופה של שבע שנים היא תקופה קצרה מאוד. אני הייתי נשיא העליון, ואני יכול להעיד שאחרי 5-6 שנים הייתי עדיין מבולבל", אמר ברק, שהוסיף: "מה היו העוולות שעשו נשיאי העליון, בגללן רוצה פרידמן לקצוב את כהונתם? מה היתה העוולה של מאיר שמגר? מה היתה העוולה שלי?".

זוהי התבטאותו הפומבית הראשונה של נשיא העליון לשעבר בנושא "חוק הקדנציות" של פרידמן, שמעורר מחלוקת בצמרת מערכת המשפט. לפי הצעתו של פרידמן, שאושרה בועדת חוקה, חוק ומשפט לפני כשבועיים, תוגבל כהונת הנשיאים וסגני הנשיאים של כל בתי המשפט, כולל העליון, לכהונה אחת בת שבע שנים בלבד. כיום מתמנים שופטי בית המשפט העליון עד גיל הפרישה. הצעת החוק - הראשונה של שר המשפטים - אמורה לעבור להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

גם נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, מתחה ביקורת על הצעת החוק של שר המשפטים, וכינתה אותה "מיותרת". במכתב עמדה, שהעבירה לפני כחודש לוועדת חוקה חוק ומשפט, כתבה בייניש: "מתקשה אני להבין את תכלית החוק המוצע ואת תרומתו לשיפור ניהול בתי המשפט".

"לגישתי, הצעת החוק מיותרת ואינה פותרת אף אחת מהבעיות האקטואליות הממתינות למענה במערכת בית המשפט. מתקבל הרושם שהצעת החוק אינה מבוססת על ניתוח תפקידם של נשיאים וסגני נשיאים בערכאות השונות", כתבה בייניש.

"מהפיכה אנטי-דמוקרטית"

המשנה לנשיא ביהמ"ש העליון בדימוס, מישל חשין, תקף את שר המשפטים, דניאל פרידמן. לדבריו, פרידמן מבייש את בית המשפט העליון ומהווה פלטפורמה למזיקים למערכת המשפט.

"אנו עדים למהפיכה אנטי דמוקרטית", אמר חשין בכנס לזכרו של הרב ברי טבצ'ניקוב במבשרת-ציון, "הצעותיו של פרידמן בכנסת ובממשלה הן פגומות ואפילו זדוניות". חשין טען כי עמדותיו של פרידמן מזיקות למערכת החוק וכי מינוי לשר המשפטים נגוע באינטרסים אישיים של מקורביו בממשלה

לידיעה המלאה