קובה: ירידה במספר האסירים הפוליטיים בשנה האחרונה

ארגון זכויות אדם הפועל בקובה, דיווח כי חלה ירידה במספר המעצרים הפוליטיים מאז שהנהגת המדינה עברה לידיו של ראול קסטרו. עם זאת, הפרות זכויות האדם נמשכות והאזרחים אינם זוכים בחופש ביטוי וההתארגנות. בדו"ח מטעם הארגון מועלית ביקורת נגד הסנקציות שמטילה ארה"ב על קובה

פעילי זכויות אדם בקובה הצהירו כי מאז שהנהגת המדינה עברה לידיו של ראול קסטרו, חלה ירידה במספר האסירים הפוליטים. על פי דיווחים בחדשות ה-BBC, במהלך השנה האחרונה שוחררו כ-70 אסירים פוליטיים שהוחזקו במאסר ממושך.

דו"ח של ארגון זכויות אדם הפועל בקובה קובע כי עדיין נמשכות הפרות זכויות האדם השיטתיות בידי הממשל. לדברי חברי הארגון, מספר האסירים הפוליטים במדינה עדיין גבוה ומעורר דאגה.

"קובה היא עדיין מדינת משטרה, שאופייה בא לידי ביטוי בכל היבטי החיים של התושבים", קובעים מחברי הדו"ח. לדבריהם, הממשל מדכא את חופש הביטוי וההתאגדות, את הזכות להקים ארוגני עובדים ולערוך פעילות פוליטית. בתוך כך, חברי הארגון ביקורת על הסנקציות שמנהיגה ארה"ב נגד קובה, שלדבריהם גורמים מצוקה קשה לתושבים ומספקים להנהגת המדינה הצדקה למצב הכלכלי.

הארגון, שהדו"ח השנתי שהוא מפרסם משמשת ארגוני זכויות אדם בינלאומיים, אינו חוקי בקובה, אך הממשל נוהג כלפיו בסובלנות יחסית.

לפני כשבוע שידרה הטלוויזיה הקובנית, לראשונה מזה ארבעה חודשים, תמונות של מנהיג קובה, פידל קסטרו. לפני כשנה הודיע קסטרו כי הוא מעביר "באופן זמני" את סמכויות השלטון לאחיו, ראול. בהודעה מטעמו, אותה הקריא עוזרו בתחנת הטלוויזיה הממלכתית, הסביר המנהיג בן ה-80 כי עליו לעבור ניתוח בשל דימום במעיו.

הקאמבק של קסטרו

הטלוויזיה הקובנית שידרה לראשונה מזה ארבעה חודשים תמונות של הנשיא פידל קסטרו. קסטרו לא נצפה בציבור מאז חלה ונותח במעיו. בעקבות מחלתו הוא העביר את סמכויות השלטון לאחיו ראול. קסטרו מופיע בתמונות משוחח עם ראש המפלגה הקומוניסטית הווייטנאמית, נונג דוק מאן, כשהוא לבוש באימונית.

לכתבה המלאה