שנדר: הביקורת נועדה להחליש את היועמ"ש והפרקליטות

פרקליט המדינה, ערן שנדר, שיגר מכתב לכלל הפרקליטויות בניסיון להרגיע את האווירה הקשה שנוצרה שם לאחר שחתימת הסדר הטיעון עם משה קצב, לא זכתה לכל גיבוי. במכתב תוקף שנדר את מבקריו של הסדר הטיעון ואומר שהם ניסו לנצל את הביקורת הציבורית כדי להחליש את פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה

פרקליט המדינה, ערן שנדר, שיגר הערב (שני) מכתב לפרקליטויות השונות בניסיון להרגיע את האווירה הקשה השנוצרה שם לאחר שחתימת הסדר הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב, לא זכתה לגיבוי מצד משרד המשפטים, ועוררה סערה ציבורית גדולה.

שנדר שופך אור במכתב על השיקולים שהנחו את הפרקליט לקבל את עסקת הטיעון, אך רב רובו של המסמך מוקדש לתקיפת הביקורת הציבורית שנשמעה על עסקת הטיעון: "התמונה שהוצגה לציבור יצרה דיסאינפורמציה שיסודותיה בחלקי עובדות, קטעי עדויות ומידע שהוצג באופן מגמתי" כתב שנדר, "מי שעינו חדה יוכל להבחין ולמפות בין הפרסומים את האינטרסים השונים, חלקם לגיטימיים וראויים וחלקם לא".

לדברי שנדר חלק מהביקורת הגיע מגורמים המבקשים לנצל את המצב שנוצר כדי: "לפגוע במעמדו של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, כדי להחלישם ולהקטין את האיום הטמון, מבחינת גורמים אלה, בעצמאות התביעה ובכוחה".

פרקליטי המחוזות ישתתפו בגיבוש התשובה לעתירות

שנדר הורה על כינוס ישיבה דחופה, אליה יזומנו פרקליטי המחוזות כדי לשתפם בגיבוש תשובת הפרקליטות לעתירות שהוצגו לבג"צ נגד הסדר הטיעון. המסמך יועבר לעיון כלל הפרקליטים לפני הגשתו לבית המשפט העליון.

כמו כן, יערוך שנדר בקרוב סבב פגישות עם פרקליטים במחוזות השונים, סבב אשר היה מתוכנן במקור לסיום תפקידו, בו הוא יציג את הפרטים המלאים של הפרשה.

במקביל, הגישה בצהריים פרקליטות המדינה לבג"ץ בהסכמת כל העותרים, בקשה לדחות את הגשת תשובתה לחמש העתירות ב-72 שעות, עד ליום חמישי אחר הצהריים. השופט העליון ג'ובראן אישר את הבקשה.

לאחר שתוגש עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה העותרים יוכלו להשיב על תגובת המדינה, עד ליום ראשון הבא.

פרקליטי קצב: דמו הותר

בהודעה שהגישו היום לבג"ץ, טוענים עורכי הדין אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואברהם לביא, כי "דמו של קצב הותר בסצינות רחוב המזכירות העלאה על המוקד בימי הביניים, של מכשפות שדינן נגזר על ידי ההמון".

"העתירות הוגשו כאילו אין דין ואין משפט ובכיכר הראשית של העיר, ובכיכר התקשורת מעלים על המוקד את מר קצב, סורקים את בשרו במסרקות ברזל, והאבנים נוחתות על כל פיסת גוף", כותבים הפרקליטים. "והפרשנים המשפטיים שנפשם מזדעזעת לכל עיוות דין, במקרה זה מלקקים בשפתיהם בהנאה ומצקצקים בלשונם".

לכתבה המלאה