גם לעניים מגיעה מקלחת חמה

אושר בקריאה שנייה ושלישית חוק "דודי השמש", במסגרתו תשקיע הממשלה באמצעות חברות הדיור הציבורי 5 מיליון ש"ח לשנה במימון

הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את חוק "דודי השמש" שיזמה עמותת ידיד והוגשה על ידי ח"כ רן כהן (מרצ).

על פי הצעת החוק תשקיע הממשלה, באמצעות חברות הדיור הציבורי, 5 מיליון ש"ח לשנה במימון התקנת 2,000 דודי שמש לדיירי הדיור הציבורי וזאת במטרה לאפשר להם לחסוך בחשבונות חשמל ולהגדיל את הכנסתם הפנויה.

יוזמת החקיקה היא עמותת "ידיד" שמצאה, כי החברות המשכנות מתקינות בדירות המיועדות לדיור הציבורי דודי חשמל הזולים מדודי שמש, מה שמאלץ את הדיירים שמצבם הכלכלי קשה מאוד, להתמודד עם חשבונות חשמל יקרים.

בדיקה של אנשי עמותת "ידיד" העלתה, כי במקרים רבים בהם מנותק החשמל בבתיהם של דיירי הדיור הציבורי, מדובר באנשים שבדירתם מותקן דוד חשמל בלבד.

התקנת הדודים מותנית במצבם הכלכלי של הדיירים

בדרך לאישורו הסופי של החוק דרשו נציגי האוצר לתקן את נוסח החוק, כך שיאמר בו במפורש כי עלות יישומו תהא "עד 5 מליון שקל בשנה" או שלא יופיע בו הסכום שיוקצה.

ח"כ רן כהן דחה את דרישת האוצר, מחשש שהמדובר בפתח התחמקות של הממשלה מהתחייבותה לערוב ליישום החוק במגבלה של 5 מליון שקל בשנה, כפי שסיכם עם שרי האוצר והשיכון אברהם הירשזון ומאיר שטרית בשלבי החקיקה הקודמים.

הצעת החוק איננה מחייבת החלפה מיידית ואוטומטית של הדודים, אלא מותנית בבקשת הדיירים ובמצבם הכלכלי. החוק איננו מהווה מעמסה מיידית על תקציב המדינה, כי חברות הדיור הציבורי אמורות לשאת בעלות ואולי אף לספוג אותה אם היא מוגבלת ל- 5 מליון שקלים בשנה.

התקנת הדודים תחל בתוך כשלושה חודשים לאחר ששר השיכון יתקין את התקנות המתאימות לקביעת סדר ההתקנות.