הר הרצל: הטקס הרשמי לחללי המלחמה

בהר הרצל בירושלים התקיים טקס האזכרה הרשמי לחללי מלחמת לבנון השנייה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא השתתף בטקס, ומלשכתו נמסר כי ההיעדרות נבעה משיקולי ביטחון. כן השתתפו בטקס: הרמטכ"ל אשכנזי, שר הביטחון אהוד ברק ונשיאת המדינה בפועל, דליה איציק

(4:37 דק')

בהר הרצל בירושלים התקיים (שני) טקס האזכרה הממלכתי במלאת שנה לפרוץ מלחמת לבנון השניה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נעדר מהטקס משיקולים ביטחוניים. בטקס השתתפו הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, שר הביטחון, אהוד ברק ונשיאת המדינה בפועל, דליה איציק.

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, לא הוזמן אך לפנות ערב נמסר מלשכתו כי הוא יופיע בטקס.

נשיאת המדינה בפועל, דליה איציק, אמרה בטקס, כי "שנה חלפה והאובדן כל כך קשה. קיץ 2006 ייזכר כקיץ עצוב. אזרחי ישראל היו אז בחוסר אונים וחוו חווייה כואבת. מלחמת לבנון השנייה תיזכר כמלחמת ההתפכחות של מדינת ישראל שבה שילמנו מחיר כבד מנשוא".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בטקס: "יש בנו רוח חברה, חברה חופשית, שדורשת תשובות לשאלות הקשות. כמעט 60 שנה אנו נאבקים לחירות וביטחון. נגזר על דורנו לחצוב את הכוח ולהמשיך ולפעול. חשוב לחשל את כוח ההרתעה של צה"ל ולהשיב את רוח המלחמה כי אין דרך אחרת".

הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי אמר למשפחות השכולות: "מכובדיי, בשנה שחלפה מאז סיום המלחמה, ביצע צה"ל תחקיר מעמיק, רחב ויסודי להפקת הלקחים. אנו פועלים מדי יום ליישום הלקחים, להכנת היחידות, לאימונם, לשיפור המוכנות והכשירות של צה"ל, כדי לתת מענה לכל איום שיעמוד הפנינו, לצד המשך הלחימה בטרור יום יום".

היעדרותו של ראש הממשלה מהטקס עוררה במהלך היום ביקורת בקרב חלק ממשפחות הנופלים ובקרב חברי כנסת. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי אילו היה מגיע לטקס, היה צורך בבדיקה ביטחונית של כל המשתתפים, והיעדרותו נועדה למנוע את הבעייתיות שבדבר.

חבר הכנסת עתניאל שנלר מקדימה אמר שסידורי האבטחה סביב אולמרט בטקס היו מקשים על המשפחות השכולות.

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ רן כהן, דרש בישיבה בוועדה הבוקר מאולמרט להשתתף בטקס הממלכתי וכינה את היעדרותו של אולמרט "אקט של בריחה מאחריות ושידור מסר אנטי מנהיגותי להורים השכולים ולציבור כולו".

בצהריים קיימו משפחות חללי מלחמת לבנון השנייה טקס לזכר 8 העובדים שנהרגו במוסך הרכבת. מוקדם יותר נערך טקס של המשפחות לזכר 12 החיילים שנהרגו במלחמה בכפר גלעדי.