"נשלח את הפליטים הסודאניים לרמת אביב ג' ולירושלים"

כ-30 פליטים מאפריקה טורטרו היום ממשטרת ההגירה לבאר שבע, ומשם לעומר, ובשום מקום לא הסכימו לקבל אותם. ראש מועצת עומר, פיני בדש, שרוצה למחות נגד "הפיכת הנגב לעיר פליטים ענקית", מתכוון לשלוח אותם לרמת אביב ולירושלים, כדי שלא יתיישבו "ביישוב האיכותי עומר"

ראש מועצת עומר מתכוון להשתמש בפליטים הסודאנים שהגיעו היום (ראשון) ליישוב במטרה להביע מחאה נגד העברת הפליטים ליישובי הנגב, שעלולה, לדבריו, להפוך את הנגב ל"עיר פליטים ענקית". ראש המועצה, פיני בדש, הודיע שיעביר באוטובוסים לרמת אביב ג' ולירושלים כ-20 פליטים סודאניים וכ-10 פליטים מאריתריאה, שהורדו מאוטובוס צה"לי בפתח היישוב עומר.

בהודעתו של בדש נכתב כי "שני אוטובוסים של פליטים סודאנים הגיעו ליישוב האיכותי עומר במטרה להתיישב בו. מועצת עומר הזמינה כריכים, שתייה ואוטובסים להעברת הפליטים. אוטובוס אחד מיועד להשלח לרמת אביב ג', והאוטובוס השני מיועד להשלח לכנסת בירושלים".

"באחריות משלת ישראל למנוע כניסתם של הפליטים לארץ, והנגב אינו פתרון לבעייה שממשלת ישראל אינה מסוגלת לפתור. באחריות הממשלה למנוע הפיכת הנגב לעיר פליטים ענקית", כתב בדש בהודעתו. משטרת ההגירה סירבה לקבל מצה"ל את הפליטים, שהגיעו היום לישראל, והחזירה אותם לבאר שבע. הפליטים נשארו ללא קורת גג, משום שהמימון עבורם שהבטיח משרד ראש הממשלה לא הגיע לעיריית באר שבע. הם הוחזרו לאוטובוס הצה"לי, ומשם נלקחו לפארק התעשייה בעומר.

מדינת ישראל לא ממש יודעת כיצד להתמודד עם בעיית הפליטים ממדינות אפריקה, שחוצים את הגבול לישראל דרך מצרים. עד לפני כחודשיים נהג צה"ל לכלוא גברים סודאניים שעברו את הגבול ממצרים לישראל, אך בעקבות קשייהם של הנשים והילדים להסתדר בלי אבות המשפחה ולנוכח מחסור במקומות הכליאה במשטרת ההגירה, שונתה המדיניות בפועל והופסקה כליאת הגברים. זאת, בעקבות מאמץ של מוקד הסיוע לעובדים זרים, ובניגוד למדיניות המוצהרת של כליאת מבקשי מקלט, שנותרה על כנה. עם זאת, לפני שבוע חזרה ישראל לכלוא את הפליטים הגברים, ולהותיר את משפחותיהם ברחוב ללא פיתרון.

לפני כשבוע פורסם ב"הארץ" כי הממשלה בוחנת תוכנית להעביר את הפליטים לקניה, וכי מתנהלים בנושא זה מגעים מדיניים נמרצים. שורת גורמים העוסקים בפליטים הביעו ספק גדול סביב השאלה האם קניה באמת מוכנה לקלוט את הפליטים מישראל והעריכו שמדובר קרוב לוודאי בתוכנית חד-צדדית של ישראל.

בורחים מהעבר, מפחדים מהעתיד

רוב פליטי דארפור שחצו את גבול בין מצרים לישראל עצורים עדיין בכלא. בודדים הועברו למקומות שונים בארץ, אך גם הם מתקשים להתאקלם. "האנשים כאן טובים ונחמדים מאוד, אך בפעם הראשונה שהגענו לכאן, אנשים התעלמו מאיתנו", אמר עבד אל רחים, פליט המתגורר בקיבוץ, "בפעם הראשונה שהגענו לכאן, היינו פה רק כשישים איש ואף אחד לא ניגש אלינו כי אמרו שאנחנו סודאנים. הם חשבו שאנחנו פושעים"

לכתבה המלאה