אני כבר אנוח בקבר

ארכיאולוגים סינים גילו חדר תת-קרקעי בתוך המוזוליאום של קיסר סין הראשון. ייעודו המקורי של החדר אינו ברור, אולם ההשערה היא שהחדר בן 2,000 השנה נועד לאכלס את נשמתו של הקיסר

בקברו של הקיסר הסיני הראשון, שנשמר כבר יותר מ-2,000 שנה ע"י 8,000 לוחמים מפוסלים, התגלה חדר תת-קרקעי סודי, כך מספרים ארכיאולוגים סיניים.

ברשומות היסטוריות בהן מתואר קברו של צ'ין שה-חואנג, מי שהיה קיסר סין הראשון, החדר הזה אינו מוזכר.

החדר הנעול נמצא באתר חפירות ארכיאולוגי שממוקם ליד הבירה העתיקה שי-אן, בעזרת טכנולוגיה של חישה מרחוק. לדברי מומחה, אחת מהסברות היא שהחדר נבנה עבור נשמתו של הקיסר.

דואן אוינגובו, חוקר מטעם המוסד הראשי של שנחאי לארכיאולוגיה, אמר ל-B.B.C שגילו של החדר מוערך ביותר מ-2,000 שנה ועומקו כ- 30 מטר. החדר קבור בתוך תל עפר שצורתו כשל פירמידה שגובהה כ-51 מטר, מעל ראש הקבר של חואנג. לחדר ארבעה קירות בדוגמת מדרגות.

החדר ממוקם סמוך לצבא לוחמי הטרקוטה, הכולל 8,000 פסלי לוחמים בגודל אדם. החיילים עוטים שריון, חמושים וערוכים לקרב. עפ"י האמונה הצבא יהיה ערוך ומוכן לפקודתו של הקיסר גם בעולם הבא. הלוחמים התגלו במקרה בשנת 1974, בעת שאיכרים סינים חפרו במקום באר.

הרשויות הסיניות אינן מאשרות חפירות באתר, כנראה מפאת רצונן לשכלל את הטכניקות הארכיאולוגיות לפני שימשיכו לחקור. בגלל האיסור נאלצו ארכיאולוגים להשתמש אך ורק בטכנולוגיה של חישה מרחוק לצורך חקר האתר.

החישה מרחוק עוסקת ביצירת מידע מתוך הדמייות, שנוצרות על ידי קרינה אלקטרו-מגנטית המגיעה לחיישנים לאחר שהוחזרה מפני השטח, או פוזרה מחלקיקים המצויים באטמוספרה.

ברוטלי אך זכור לטוב

למרות השיטות הברוטליות בהן נקט (כמו למשל שריפת ספריו של קונפוציוס), הקיסר שה-חואנג הוא גיבור בסין מאחר והוא אחראי על איחודה של המדינה, בסביבות שנת 221 לפנה"ס.

שה-חואנג שלט במדינה במשך 37 שנים, ובתקופתו החלה בניית החומה הסינית.