סוגרים את גוואנטנמו

שש שנים אחרי שנפתח בית המעצר הידוע לשמצה, אפילו בוש מודה שיש בעיה להחזיק עצורים ללא משפט. ההצהרות של ארה"ב לנקום במבצעי הפיגוע במגדלי התאומים, הביא למאות אלפי הרוגים ומאות עצורים ללא משפט או זכויות. בקרוב הם יועברו לאדמת ארה"ב

(2:30 דקות)

בספטמבר 2001, כשהטרוריסטים של "אל-קאעדה" ריסקו את המטוסים הישר לתוך מגדלי התאומים, ארה"ב הזדעזעה והבטיחה לגבות מחיר כבד מהאשמים. כמעט 6 שנים חלפו מאז ומי ששילם את המחיר הם מאות אלפי אזרחים וטרוריסטים שנהרגו באפגניסטן ובעיראק. בנוסף, כמה מאות בני אדם הוגדרו כ"לוחמי אויב", כלומר פעילים בארגוני טרור רצחניים, והם מוחזקים ללא משפט במחנה המעצר האמריקני במפרץ גוואנטנמו. ארגוני זכויות אדם מוחים על אחזקתם בתנאים אלו ואף טוענים כי הדבר מגביר את השנאה כלפי ארה"ב.

כחמש וחצי שנים אחרי פתיחת המחנה, כשארה"ב עוד הצהירה על צדקת דרכה, מתפרסם שהוא עומד לפני סגירה. אפילו נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מודה שיש בעיה בכליאת אנשים ללא משפט וללא זכויות. קולין פאול, לשעבר מזכיר המדינה, הצהיר אף הוא שאם הדבר היה תלוי בו, היה מביא לסגירת בית המעצר.

לאחר סגירת המחנה, כנראה שהעצורים שהוחזקו בו יועברו למתקן מאסר על אדמת ארה"ב. תושבי קנזס, שם יוקם מחנה מעצר חדש, לא ממש מרוצים מהשכנים החדשים שיגיעו אליהם.