בג"ץ התיר ל"שלום עכשיו" להפגין בישוב היהודי בחברון

על אף טענות צה"ל כי ההפגנה של פעילי השמאל ביישוב היהודי בחברון תגרום להפרות סדר המסכנות את המפגינים ותושבי היישוב, בג"ץ קבע כי התנועה תוכל להפגין במקום במחאה על 40 שנות כיבוש, בתנאי שבהפגנה ישתתפו עד 150 מפגינים

בג"ץ קבע היום (שני) כי תנועת "שלום עכשיו" תורשה לקיים מחר הפגנה ביישוב היהודי בחברון לציון 40 שנות כיבוש. בג"ץ התנה את האישור בכך שלא ישתתפו מעל 150 איש בהפגנה.

התנועה פנתה לבג"ץ בבקשה לשאר את קיום הצעדה לאחר שצה"ל ניסה למנוע את ההפגנה, מחשש להפרות סדר. אל"מ יהודה פוקס, מח"ט יהודה, טען כי קיום ההפגנה עלול להוביל להפרות סדר מצד אנשי היישוב היהודי, שיסכנו את חיי המשתתפים.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בתגובה להחלטה כי "מצערת העובדה שבג"ץ נדרש להתערב על מנת לאפשר את חופש הביטוי". ואילו פעיל הימין איתמר בן-גביר, שהופיע בדיון כאחד המשיבים, גרס כי "אנשי שלום עכשיו מבצעים פרובוקציה בעיר האבות".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר כי "40 שנות הכיבוש מטילות צל כבד על הערכים הדמוקרטיים של החברה הישראלית, ומציבות סימן שאלה גדול ומאיים על הגדרתה של ישראל כמדינה דמוקרטית. דומה שהגיע הרגע – ואולי הוא כבר חלף – שבו נצטרך להכריע על מה אנחנו מוותרים – על הכיבוש או שמא על הדמוקרטיה, כי שני אלה אינם יכולים לדור בכפיפה אחת".