שביתה כללית בצפון

יישובי קו העימות יושבתו במחאה על הקיצוץ בהטבות במס. "אנחנו יוצאים למלחמה על הבית, מה שנסראללה לא הצליח לעשות לנו אולמרט ומנכ"ל משרדו עושים" אמרו ראשי הרשויות בצפון

שביתה כללית של כל הרשויות החל מיום חמישי - זה מה שמה שצפוי ביישובי קו העימות בצפון. "אנחנו יוצאים למלחמה על הבית, מה שנסראללה לא הצליח לעשות לנו אולמרט ומנכ"ל משרדו עושים", כך אמרו ראשי הרשויות בפורום קו העימות בצפון. אנשי הפורום מוחים על הכוונה לקצץ בהטבות בהטבות שניתנו בשנים האחרונות לישובי קו העימות ועל התוכנית לשנות מחדש את ההקלות במסים.

תוכנית ההקלות החדשה עוררה מחלוקת בין חברי הפורום לבין יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית כרמיאל עדי אלדר, שהביע תמיכה בתוכנית.

"צריך לזכור שההנחות במס אינן קשורות אך ורק לקטיושות, מדובר בהטבה משמעותית שמשאירה משפחות מבוססות ושכבות חזקות בישובים שלנו. אחרת נישאר עם זקנים ומשפחות רווחה בלבד, זו תהיה מכת מוות", אמר ראש עיריית קריית שמונה חיים ברביבאי ל"הארץ".

במשרד ראש הממשלה מסבירים כי ההצעה מדברת על חלוקה מחדש של ההטבות. בסך הכל אמור לגדול מספר היישובים שיהנו מהטבות המס פי שלושה, מ-160 כיום ל-490 בתחילת 2008. בלשכת מנכ"ל משרד ראש הממשלה טוענים כי הצלחת המאבק של ראשי קו העימות, משמעותה פגיעה ביישובים רבים אחרים.

מנגד, טוענים אנשי הפורום כי עד היום קיבלו תושבי קו העימות הנחות במס בסכום של 14,000 עד 50 אלף שקל בשנה, בעוד שלפי התוכנית החדשה יקבלו כל יישובי הצפון עד 5,000 שקל בשנה בלבד. יו"ר הפורום וראש עיריית מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט מסר בדיון, כי ההצעה היתה אמורה לעלות לדיון בישיבת הממשלה אתמול (ראשון) בבוקר. אך עקב לחצים שהופעלו במהלך סוף השבוע הוחלט להוריד את ההצעה מסדר היום ולדון בה מחדש ביום רביעי.

"אנחנו מקווים שראש הממשלה ייענה לדרישות, אחרת נצא למאבק חסר פשרות. אנחנו בעד שיתנו לכולם אולם לא על חשבוננו", אמר בוחבוט.