העורף עדיין פגיע

מחלוקת בין משרד האוצר לביטחון מונעת העברת תקציב למיגון העורף, מכיוון שמשרד הביטחון מחרים את הצעת האוצר לתקציב מוקטן לאחר שראש הממשלה סירב לכנס דיון בנושא

מאז מלחמת לבנון השניה לא חל שיפור במוכנות העורף לקראת מלחמה נוספת, והזמן שחלף מאז לא נוצל כראוי לשיפור בתחום זה – כך עולה מבדיקה שערך "הארץ" ופורסמה היום (ראשון).

שר הביטחון, עמיר פרץ, הודה לאחרונה בפגישה שקיים עם אנשי המטה שלו כי "בהגנת העורף המצב חמור". זאת לאחר שראש הממשלה, אהוד אולמרט, נמנע מזה ארבעה חודשים מלהיענות לבקשת פרץ לכנס את הקבינט לדיון על מצב העורף ועל התקציבים הדרושים להגנתו.

בתגובה החליט משרד הביטחון להחרים את הצעת האוצר לתקציב מוקטן בעבור העורף, ומסרב לפי שעה לקבלו. במערכת הביטחון סבורים כי יש צורך ב-1.4 מיליארד שקלים עבור הכנת העורף, אולם הגישו לראש הממשלה ולשר האוצר בקשה ל-390 מיליון שלקים בלבד. האוצר הודיע כי הוא מוכן להקציב כ-30 מיליון שקלים השנה ועוד 33 מיליון שקלים בשנה הבאה, ובתגובה הוחלט במשרד הביטחון לא לקחת את הכסף.

סגן שר הביטחון, אפרים סנה, אמר כבר לפני ארבעה חודשים כי יש צורך דחוף ב-450 מיליון שקלים להכנת העורף, אולם מאז לא הועבר כלל תקציב למטרה זו. ההתקדמות היחידה נרשמה ביישובי עוטף עזה, שם מתקדם מיגון בתי הספר וגני הילדים. עם זאת, גם שם מדובר בהתקדמות חלקית.