ישראל חוגגת 59 שנות עצמאות

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל פתח את אירועי יום העצמאות ה-59 למדינת ישראל • אוכלוסייתה המדינה מונה 7,150,000 נפש, לעומת 806 אלף בהקמת המדינה • תנועת "יש גבול" מקיימת טקס הדלקת משואות אלטרנטיבי, בהשתתפות פעילת השמאל טלי פחימה

טקס הדלקת המשואות, שנפתח אמש (שני) בשעה 20:00 בהר הרצל בירושלים, פתח את אירועי יום העצמאות ה-59 של מדינת ישראל. הטקס נערך בנוכחות ממלאת מקום הנשיא ויו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק.

"הערב יצבעו זיקוקים את שמי ישראל, נצא במחול ונחזור מההר לחיבוק החם של ילדינו", פתחה איציק את הטקס. "מאחורינו נשאיר באפלה כבדה את יפי הבלורית, הנחים כאן על משכבם. ההר יתעטף בשכול, שעוטף את המשפחות במשך 365 ימים. אנו כאן כדי להזכיר שביום של דגלים, יש גם שבורי לב. אצלנו השכול עוטף את השמחה".

"אנחנו חיים במלחמה ארוכה, שאת סופה אין אנו רואים", אמרה והוסיפה כי "לצד הסכמי השלום עם מצרים וירדן, אנחנו שומעים מרחוק ומקרוב צחצוחי מלחמה".

"אתם - האזרחים והחיילים באיראן, בסוריה, ברשות הפלסטינית - ההולכים כסומים אחרי המנהיגים המוליכים אתכם אל שדות המוות, חישבו פעם שנייה בטרם תפתחו את ניצרות הרובים. האם לא די בדמכם שנשפך כמים?", אמרה איציק. "החליפו את הקטיושות והקסאמים במחשבים, בחינוך אוהב של ילד שיש לו עתיד, בשכנות טובה, וסוף סוף אולי תראו שקט ושלווה בחייכם".

"מי כמונו, שעלינו מאפר השואה, מי כמונו יכול ללמוד לקחים, להתנער ולעשות מעשה. ואנחנו נעשה. אנחנו ננצח, כי אין לנו ברירה אחרת. אך בשולי המחנה, אנו עדים להתרופפות אותו משהו מיוחד שאפיין אותנו ואין לאחרים. זאת הרוח - אותה הרוח שנשבה בגביהם של מייבשי הביצות. זאת רוחם של לוחמי השומר וניל"י, ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י, שחרקו שיניים. זאת הרוח הישראלית ששמרה עלינו מפני אויבים".

בסימן 40 שנה לאיחוד ירושלים

טקס הדלקת המשואות התקיים בסימן 40 שנה לאיחוד ירושלים. את 12 המשואות הדליקו: נשיא המדינה לשעבר, יצחק נבון, אליהו סחרוב, שהיה במפקדה הארצית של "ההגנה", שולמית כהן-קישיק, שהיתה סוכנת של המוסד, פרופ' יוסף שנקר, מנהל מחלקת יולדות ב"הדסה עין כרם", אבינועם מור-חיים, שחקן תיאטרון ששכל את בנו בלבנון, ורחל סעד-נקר, לוחמת לח"י ואחותו של אחד מעולי הגרדום שהוצא להורג על ידי הבריטים.

בנוסף, הדליקו משואות מרדכי אליאב (סולי), מנהל הקרן למורשת הכותל המערבי, אורי עמדי, נשיאת "המכללה האקדמית הדסה", פרופ' נאווה בן-צבי, נשיאת הקרן לירושלים, רס"ב אברהם יהודה שריקי, סנ"צ פארס פרג', רס"ר במילואים יוסף ליברמן ורס"ן במילואים דוד יהודה.

במקביל לטקס הדלקת המשואות המסורתי, קיימה תנועת "יש גבול" טקס אלטרנטיבי, תחת הכותרת "ישראל צודקת יותר, שוויונית יותר וראויה יותר". הטקס, הנערך זו השנה העשירית, נערך בכיכר על-שם אמיל גרינצוויג, מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

בין מדליקי המשואות: פעילת השמאל טלי פחימה, עקיל אל-טלאלקה, תושב הכפר טוויל אבו-ג'רוואל, עו"ד גבי לסקי, המתמחה בהגנה על זכויות אדם, סרבן המלחמה אמיר פסטר וחוסיין רפאיעה מהמועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מונה אוכלוסיית המדינה כ-7,150,000 נפש. בעת הקמת המדינה מנתה האוכלוסייה 806 אלף נפש בלבד. כ-5,725,000 תושבים, המהווים כ-80% מהאוכלוסיה, מוגדרים כ"יהודים ואחרים". 5,415,000 מהם - יהודים, ועוד כ-310,000 מוגדרים "אחרים" - עולים וצאצאיהם שלא רשומים כיהודים במשרד הפנים. האוכלוסיה הערבית מונה כ-1,425,000 תושבים, שהם 20% מהאוכלוסיה.

"כולנו משפחה שכולה אחת"

בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ונערכו טקסי זיכרון בבתי הקברות ברחבי הארץ. הטקס המרכזי נערך בהר הרצל בנוכחות ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, עמיר פרץ, נשיא בית המשפט העליון, דורית בייניש, והרמטכ"ל, גבי אשכנזי.

בטקס המרכזי שנערך בצהריים לחללי פעולות האיבה, אמר אולמרט כי "מחיר חיי האזרחים, ולא רק החיילים, כבד ויקר מאין כמוהו". לדבריו, "ההתנגדות והטרור הערבי מעולם לא עצרו את הציונות ואת מדינת ישראל. אנו חשקנו שפתיים, קפצנו אגרוף והשבנו מלחמה. תאוות הרצח של הטרוריסטים ירדה לתהומות של שפלות וחיללה כל צלם אנוש".

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים לחגיגות יום העצמאות במרכזי הערים. כמו כן, נסגרו צירים מרכזיים בחיפה, בתל אביב בירושלים.

החל משבת בחצות הוטל סגר כללי על הגדה המערבית ועל רצועת עזה. על הטלת הסגר הורה שר הביטחון, עמיר פרץ, בתום הערכת מצב של הדרג המדיני והביטחוני. לאחר החג תיערך הערכת מצב ובה יוחלט מתי להסיר את הסגר.