נשיא רוסיה לשעבר, בוריס ילצין, הלך לעולמו

בוריס ילצין, נשיאה הראשון של רוסיה לאחר התפרקות ברית המועצות, מת בגיל 76. הוא עלה לשלטון ב-1991 בבחירות דמוקרטיות ונבחר שוב ב-1996. ב-1999 התפטר ופינה את מקומו לוולדימיר פוטין. סיבת המוות: אי-ספיקת הלב

(2:44 דק')

נשיא רוסיה לשעבר, בוריס ילצין, מת אתמול (שני) והוא בן 76, כך פרסם הקרמלין. ילצין היה נשיאה הראשון של רוסיה לאחר התפרקותה של ברית המועצות. גורמים רפואיים ברוסיה מסרו כי ילצין מת ככל הנראה מאי-ספיקת לב.

הוא עלה לשלטון ב-1991 והסתבך במהלך כהונתו במלחמה בצ'צ'ניה, שביקשה עצמאות, והתפטר עקב מצב בריאותו ושמועות על שחיתות. נשיא ברית המועצות לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, הביע את תנחומיו עקב מותו של ילצין, ואמר: "הוא פעל רבות לטובת רוסיה אך עשה גם טעויות רבות".

ילצין היה בין הגורמים העיקריים לנטישת הקומוניזם ברוסיה והיה הנשיא הראשון שנבחר בבחירות דמוקרטיות. הוא נולד למשפחת איכרים בכפר בוטקה בפאתי העיר סברדלובסק (כיום יקטרינבורג).

עם עלייתו לשלטון פעל ילצין תחילה לייסוד חבר העמים. הוא שאף ליצור כלכלה חופשית ופעל רבות כדי לחזק את הדמוקרטיה. בפעולותיו הצליח ילצין להעביר את החוקה הדמוקרטית הראשונה של הפדרציה הרוסית בדצמבר 1993, שהבטיחה בעלות פרטית על רכוש, עיתונות חופשית וזכויות אדם ואזרח.

ילצין הצליח לשפר בתחום החוץ את יחסיה של רוסיה עם המערב, זאת אחרי שחתם על הסכם פירוק נשק גרעיני עם ארצות הברית.

בשנת 1996 עבר ילצין ניתוח מעקפים בלבו ויחד עם זאת צנחה גם הפופולריות שלו. בבחירות לנשיאות באותה שנה ניצח כנגד כל הסיכויים, אחרי סיבוב שני, את המועמד הקומניסטי גנאדי זוגאנוב. לאחר שבריאותו הידרדרה עוד ונוספו אליה גם שמועות על שחיתות - הודיע ילצין על התפטרותו ב-31 בדצמבר 1999. את מקומו תפס הנשיא המכהן כיום, ולדימיר פוטין.

ילצין הותיר אחריו אישה, שתי בנות, שישה נכדים ושני נינים.