אותרו שרידי קברו של לוחם שנעדר מאז מלחמת העצמאות

אנשי הענף לאיתור נעדרים מצאו בבית עלמין בקריית ענבים את קברו של מרדכי פרנקו ז"ל, שהוכרז מאז מלחמת העצמאות כחלל שמקום קבורתו לא נודע. פרנקו נהרג בקרבות הפריצה לירושלים ב-48'. בשבוע הבא ייערך טקס צבאי בבית העלמין לגילוי המצבה

בבית העלמין בקיבוץ קריית ענבים נתגלו לאחרונה שרידי קברו של מרדכי פרנקו, שנהרג בקרבות הפריצה לירושלים במלחמת העצמאות ועד כה נחשב לחלל שמקום קבורתו לא נודע. ברשת ב' דווח היום (שני) כי קברו של פרנקו התגלה בעקבות מחקר שערך דוקטור גור אלרעי מיחידת איתן לאיתור נעדרים. השרידים נמצאו בקבר בו היו שבע מצבות על אף שבמקום נקברו שמונה לוחמים. בשבוע הבא יתקיים בבית העלמין בקריית ענבים טקס צבאי לגילוי המצבה של מרדכי פרנקו ז"ל.

מרדכי פרנקו שירת כחובש קרבי בגדוד 4, גדוד "הפורצים", בחטיבת "הראל". ב-17 במאי 1948, הוטלה על כוח מגדוד זה משימה לכיבוש הר ציון, במסגרת פעולת הסחה למבצע של חטיבת "עציוני", שמטרתו הייתה פריצה לעיר העתיקה וחבירה לרובע היהודי.

בשעה 23:00 התבצעה פעולת ריכוך והרעשה על ידי "דווידקה", תותח 2 ליטראות ומרגמות. מחלקת החוד של פלוגה א', מחלקה מספר 1 תחת פיקודו של מוטי פורת ז"ל, יצאה מימין משה לכיוון הכביש והגשר שבין בריכת הסולטן לגיא בן הינום. המחלקה עלתה לכיוון הר ציון, בחלקו המערבי, וכבשה את המנזר הנמצא שם - בית הספר על שם הבישוף גובאט.

במהלך קרב הכיבוש, נזרק רימון יד אל פתח הכניסה של המנזר, שבראש שביל ההתקדמות, הרימון פגע בדלת, או בעצם אחר, התגלגל חזרה את התוקפים והתפוצץ ביניהם. בהתפוצצות זו נהרג מרדכי פרנקו, באותה התפוצצות נפצע גם בחור בשם חיים בריאותיו.

הכוח הפורץ המשיך במשימתו והחובש אליעזר לויטה נשאר ליד פרנקו ז"ל. מעדותו ברור כי פרנקו היה הרוג מכיוון שלא היה לו דופק ולא נשם. מאוחר יותר נקרא אליעזר לויטה לעלות להמשך הקרב. לאחר כיבוש המנזר התפצל הכוח לשניים: מחלקה אחת פנתה למדרון הדרומי וכבשה את מנזר הנשים, ואילו השנייה פנתה לחלקו הצפוני של ההר והשתלטה על כנסיית דורמיציון. מפקדת הפלוגה ומחלקה 1, מחלקת הפריצה, נותרו במנזר אשר נכבש בראשונה.

במברק של מטה הראל-פלמ"ח מ-20 במאי 1948, שעה 06:00, נאמר כי מניין הפצועים בליל ה-18 במאי 1948 הינו 11 והרוג אחד, שהועברו אל העיר המערבית. לא ברור אם הפצועים וההרוג הועברו לבית החולים האיטלקי או לבית החולים "שערי צדק".

כתבה בערוץ 10 על מרדכי פרנקו ז"ל, יינון מילס (3:11 דק')