הרמטכ"ל: איננו ששי קרב, אך אם תיכפה מלחמה, לא נרתע

אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה נפתחו בצפירה בת דקה. בטקס המרכזי בכותל, אמר הרמטכ"ל כי השנה החולפת היתה קשה. יו"ר הכנסת ומ"מ הנשיא: עלינו להיערך לאיומים קרבים. בטקס בגבעת התחמושת, אמר אולמרט: חובתנו לנופלים להגיע לשלום. פרץ באיגרת למשפחות השכולות: שוב יצאנו להגן על הבית מפני חרב התוקפן המונפת

(37:12 דקות)

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה נפתחו אמש (ראשון) בצפירה בת דקה, שנשמעה בכל רחבי הארץ. בטקס הממלכתי בהר הרצל בירושלים, אמר הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, כי "איננו ששים אלי קרב. לא צבא של שוחרי קרב, אלא צבא הגנה". לדבריו, "אם תיכפה עלינו מלחמה, לא נירתע. עם קשה עורף אנחנו". ממלאת מקום הנשיא ויו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, אמרה כי "אנו מוקפים באויבים שטרם השלימו עם קיומנו, ועלינו להיערך להתמודד עם איומים קרובים ורחוקים". היא הוסיפה כי "כל אחד מאזרחי המדינה "חב חוב אישי ומוסרי למשפחות השכול".

"השנה החולפת היתה קשה למדינה ולצה"ל", אמר אשכנזי והוסיף כי "ללוחות האבן נוספו שמות ולבתי הקברות נוספו שורות. לא אחת אני נשאל אם לנצח נאכל חרב ומתי נגיע למנוחה ולנחלה. תשובתי ברורה וחד משמעית: רק צה"ל נחוש ואיכותי, הנשען על טובי הלוחמים הוא זה שיביא את האזור להכרה שאת המשא ומתן ניתן לנהל רק סביב שולחן הדיונים".

"כמפקד וכלוחם, אני רוצה לומר לכם - אין ארורה מהמלחמה ואין קשה וכואבת ממנה". לדבריו, "איננו ששים אלי קרב. לא צבא של שוחרי מלחמה אנו, אלא צבא הגנה, אולם אם תיכפה עלינו מלחמה, נעשה כל שנצטרך למען יישבו תושבי ישראל בביתם ובגבולם בביטחה".

ח"כ איציק פנתה למשפחות השכולות ואמרה כי "אל ים הדמעות השוטף אתכם מדי יום ושעה, מצרף עם שלם דמעה משלו". לדבריה, "אני מחבקת אתכם בני המשפחות השכולות. עמדתכם היא לנו למופת ואין לנו מילות נחמה".

"אנחנו עם שאין לו אנדרטאות ניצחון ושערים לפאר גבורת הלוחמים", אמר איציק והוסיפה כי "עלינו להתכונן לאיומים קרובים ורחוקים". איציק פנתה לרמטכ"ל ולכוחות הביטחון ואמרה כי "השנה שוב הוכח שצה"ל הוא משענתו של עם ישראל".

(0:49 דקות)

מוקדם יותר נערך טקס בגבעת התחמושת בירושלים, בנוכחות ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בנאום שנשא, אמר כי "חובתנו לנופלים ולבני המשפחות לעשות כל מאמץ אפשרי לצלוח את הדרך הארוכה המוליכה אל השלום". בטקס יום הזיכרון שנערך בגבעת התחמושת בירושלים, אמר אולמרט כי "אנו עם המקדש את החיים. איננו ששים אליי קרב, אך פעם אחר פעם אנו נאלצים להגן על עצמנו ולהיאבק על חירותנו".

"ערב יורד על הרי ירושלים והארץ מתעטפת בדממה", פתח אולמרט את דבריו. "זהו שקט של כאב והוא עמוק, פוצע ומייסר. בשעה זו של ערב יום הזכרון מתכנסת מדינת ישראל באבלה ומתייחדת עם זכר בניה ובנותיה. יהודים דרוזים, צ'רקסים, בדואים ובני עדות אחרים שנפלו במערכות ישראל".

"גם כשהאומה כולה משתתפת, הכאב נותר פרטי", אמר אולמרט, "ורק לעיתים נדירות מצליחות המילים לתאר את הפרידה". הוא הוסיף כי "מאז ומתמיד ידענו להושיט יד לשלום. ידענו להניח את נשקנו בצד, בזמן שידינו מושטת לשלום. אך פעמים רבות התאכזבנו כשאויבינו השיבו לנו בקריאות מלחמה ומשטמה. לעולם לא נתייאש מלהגיע לשלום הנכסף, אנו קשובים לנעשה מעבר לגבול וישנם שם קולות מתונים".

"בשנה שחלפה מאז יום הזיכרון הקודם יצאנו למערכה על גבול הלבנון, מלחמת לבנון השנייה. המלחמה הזאת היא חוליה נוספת בשרשרת של מערכות מול אויב שלא השלים עם קיומינו. גם המלחמה הזאת גבתה מאיתנו מחיר יקר וכואב מאוד מי ייתן וזאת תהיה המלחמה האחרונה".

"אין לנו ארץ אחרת"

בפקודת יום ששלח הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לחיילי צה"ל, לרגל יום הזכרון, כתב כי "לא ניחת ולא נירא, אלא נמשיך להיות מלוכדים ונחושים, כי אין לנו ארץ אחרת". לדבריו, "זכר חללי מערכות ישראל, בנותיה ובניה הנאמנים של המדינה, חקוק בליבנו כל העת, בימי לחימה ובימי שלום".

"בעוז רוחם ובמסירות נפש הביאו לתקומה המחודשת של מדינת ישראל ולהבטחת קיומה ועתידה. אל לנו לקבל את עצמאותנו כדבר מובן מאליו - בשנה האחרונה, שבו אויבנו והזכירו לנו שבידינו האחריות לגורלנו. מלחמת לבנון השנייה גבתה מחיר דמים כבד וחיזקה בנו את ההבנה כי עלינו להיות חזקים בכוחנו וברוחנו כדי להתמודד עם האתגרים שלפתחנו"

שר הביטחון, עמיר פרץ, שלח איגרת למשפחות השכולות, בה נכתב כי "אך זה שככו הדיה של מערכה צבאית נוספת בשרשרת מלחמות המגן של ישראל. שוב יצאנו להגן על הבית מפני חרב התוקפן המונפת ושוב עמדנו מולה, גם הפעם במחיר דמם של טובי בנים. מבקשי שלום אנחנו ולא ששים אליי קרב. אך זאת למדנו: אל לנו להבליג על תוקפנות, כי בזאת נזמין תוקפנות נוספת".

צפירות וטקסי זיכרון

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתחו בשעה 20:00 בצפירה בת דקה. מאז יום הזיכרון שעבר, נהרגו 233 בני אדם, בהם 119 חיילים במלחמת לבנון השנייה.

מחר תישמע צפירה בת שתי דקות בשעה 11:00 ולאחריה יתקיימו טקסים ב-43 בתי העלמין הצבאיים ובאנדרטאות. בהר הרצל בירושלים ייערך הטקס המרכזי.

חברות האוטובוסים יתגברו את תנועת האוטובוסים לבתי העלמין והמשטרה תעלה את רמת הכוננות. סגר מלא הוטל על שטחי הגדה המערבית ועל רצועת עזה.