תייר החלל החמישי חזר לכדור הארץ

האמריקני צ'ארלס סימוני בן ה-58 שב לכדור הארץ אחרי שבועיים בחלל. מחיר התענוג: 25 מיליון דולר. סימוני, שלא מפסיק להתראיין לאמצעי התקשורת השונים: "אני מרגיש נהדר. טוב להיות בבית"

"אני מרגיש נהדר. זה היה טיול פנטסטי, אבל טוב לחזור הביתה", כך תיאר את חווייתו תייר החלל החמישי, האמריקני צ'ארלס סימוני, ששב אמש (שבת) בשלום לכדור הארץ. סימוני בן ה-58 שהה בחלל במהלך השבועיים האחרונים, אחרי ששילם על החוויה סכום של 25 מיליון דולר.

בקרים שפיקחו על הנחיתה ממרכז הבקרה מחוץ למוסקבה מחאו כפיים יחד עם בני משפחתו הלחוצים של תייר מיד עם הופעת הכיתוב האדום "נחיתה" על המסך הירוק. חזרתו של סימוני תוכננה לאתמול, אך קרקע בוצית וטובענית, שהיתה מקשה על הנחיתה, דחתה את שובו ביום נוסף.

סימוני נחת 133 ק"מ צפונית-מזרחית לעיר הקזאחית ג'זקנגאן, יחד עם הקוסמונאוט הרוסי, מיכאיל טיורין, והאסטרונאוט האמריקני, מייקל לופז-אלגריה, ששבו אחרי שהייה של שבעה חודשים בחלל. בתמונות מאתר הנחיתה ששודרו בטלוויזיה בשידור חי נראה מפקד הצוות, טיורין, עייף ותשוש, בעוד סימוני חייך ודיבר עם הרופאים שניגבו את פניו.

"כל השלושה מרגישים נהדר", אמר מפקד תכנית החלל הרוסית, אנטולי פרמינוב, והוסיף בחיוך: "אבל צ'ארלס סימוניי מרגיש הכי טוב. הוא מתראיין על ימין ועל שמאל".

סימוני, שנולד בהונגריה, עמד בראש הצוותים שפיתחו את היישומים וורד ואקסל בחברת מייקרוסופט. כדי שתישאר לו מזכרת מהטיול, סימוני ביקש להטביע חותמת של סוכנות החלל הרוסית בדרכונו האמריקני. "ההוכחות הכי טובת לגבי מצבו הטוב של אחי הן שהתירו לו לטוס לחלל ושהוא חוזר עם חיוך", אמר אחיו הצעיר תאמאס.