ערבים ברשת: סלקציה גרמנית בקהיר

פסק דין הקובע שישראל מרססת ומרעילה את הבדואים בנגב מפורסם בערב יום השואה, בו נזכרים בהרעלות אחרות. הרשויות בירדן נגד היצאניות המרוקאיות במועדוני הלילה. הזמרת מרים פארס והסלקציה הגרמנית שעשתה בהופעתה במצרים, ונאנסי עג'רם מסתובבת בעיר הגדולה

בתחילת השבוע, ערב יום השואה, אירע דבר מדהים במדינת ישראל, מבחינתי כמובן. העם היהודי נזכר במעללי הצורר הנאצי וכיבד את זכרם של ששת מיליון היהודים שניספו. גם אני הרכנתי ראש וכיבדתי את זכרם. אין ברצוני לעסוק כרגע בכך שישראל מתכחשת לניצולי השואה, אך הדבר המדהים הוא שדווקא בערב יום השואה שיחררו שופטי בג"ץ פסק דין תקדימי מעניין.

הקשר בין השואה והנושא הבא אולי יישמעו מופרכים לאזרח היהודי הממוצע, אך שופטת בית המשפט העליון, עדנה ארבל, כתבה כך בפסק הדין: "ריסוס היבולים של החקלאים הבדואים בנגב מעביר מסר של חוסר רגישות וחוסר כבוד כלפי הערבים הבדואים והוא מסכן את חייהם ובריאותם".

לדעתי, אין צורך לומר ולהזכיר שעדנה ארבל הייתה עדינה מדי בהתייחסותה לנושא. אם אנו יודעים שמדובר בהרעלתה של ישראל את התושבים הבדואים בנגב, ופסק הדין מפורסם ביום השואה בו זוכרים ומזכירים הרעלות אחרות - אז מדוע לכתוב "מסר של חוסר רגישות"? הרי ריסוס יבולי הבדואים - הפרנסה העיקרית ואמצעי המחייה שלהם - ברעל, משמעותו פעולה לשם הריגה.

ישראל עשויה לרסס את הרעל מעל השדות הללו בשעת לילה מאוחרת, מבלי שאף אחד ירגיש, ולמחרת עלול ילדון בדואי לקטוף ירק - עגבניה למשל - ולמות. מה תאמר אז ישראל, ואת מי יאשימו בהריגה?

שלא תטעו, פסק הדין של בג"ץ הוא תקדימי וראוי, ואין לי דבר נגד עדינה ארבל. אני הייתי מעוניין רק שתהיה חריפה יותר, כי מדובר בנושא בעל משמעות חזקה. ויש המשך לפסק הדין של ארבל: "המציאות הקשה שעמה מתמודדת האוכלוסייה הבדואית במדינת ישראל מחייבת פתרון מערכתי כולל ומקיף. אנצל הזדמנות זו לקרוא לבחינה מקיפה של הנושא - הכפרים הלא מוכרים - ולקידום נמרץ של הסדר כולל, אשר יאפשר, אחת ולתמיד, את השתלבותם של האזרחים הבדואים בחברה הישראלית כאזרחים שווי מעמד".

ארבל מציינת בפסק הדין כי הפעולות שעושה ישראל הן חוקיות, אך הן אסורות מכיוון שהן מסכנות חיי אדם. כנראה שמבחינת ישראל, המושג "חיי אדם" פירושו - חיי אזרח יהודי בלבד. אם חלילה ימות עוד בדואי מסיבה זו או אחרת - הרי זה מחוץ למשחק בישראל, ולא נחשב.

תזכורת: תביעתם של הבדואים התחילה במרץ 2004, כשישראל ריססה מהאוויר יבולים של בדואים שעיבדו אדמתם, מבלי לשלם דמי שכירות לרשויות. ישראל הגדירה את עיבוד האדמות כפלישה לאדמות המדינה. 18 בדואים, שיבולם ובריאותם נפגעו, הגישו את העתירה באמצעות ארגון עדאללה. לתזכורת המלאה לחצו כאן.

עומס נשים במועדונים בירדן

לרשויות בירדן נמאס שיותר מדי נשים מועסקות במועדוני הלילה בממלכה. האתר arab insider מדווח שהרשויות החליטו על שורה של תקנות חדשות שנועדו לצמצם את מספר הנשים במועדונים. לפי הדיווחים בעיתונות הערבית, תתקיימנה בדיקות תקופתיות של היתרי העבודה של המועסקות במועדונים, והן תעבורנה בדיקות רפואיות בכל תקופה.

לטענת הרשויות בירדן, מרבית הנשים הנוהגות לשעשע את המבקרים במועדוני הלילה מגיעות לממלכה ממרוקו. על פי הדיווחים, בעלי בתי המלון שבתחומם פועלים מועדוני לילה כבר נתנו אישורם לתקנות החדשות בנושא.

למרות המילים העדינות בהן משתמשים העיתונים הערביים בכדי לתאר את "הבנות" העוסקות במועדוני הלילה, ברור כי בעצם מדובר ביצאניות. ניסיונות הממשלה לעצור את גל הפרוצות המגיעות לירדן ממרוקו כשלו עד כה. בעלי המועדונים אימצו שיטה מתוחכמת בכדי לעקוף את כל התקנות.

בעל מועדון ירדני המעוניין בנשים למקום עבודתו, נוסע למרוקו ושם הוא "מתחתן" עם ארבע נשים. בשובו לירדן הנשים מוצגות כנשותיו. זמן קצר לאחר מכן בעל המועדון מתגרש ואז הדרך לעבודה במועדון הלילה קצרה.

ירדן התחכמה וקבעה כעת שבמקרה כזה של גירושין, הבעל יחוייב להעביר את דרכונה של האישה למשרד ההגירה, דבר שאמור להוביל בסופו של דבר לגירושה מהממלכה.

• המלצה: גדול מוזיקאי טורקיה, עומר פארוק טקבילק ולהקתו, מגיעים לישראל במסגרת פסטיבל תרבות של שלום יחיד מסוגו הנערך בארץ ובאזור, ושנועד לגשר בין התרבות הערבית לישראלית. זה יקרה ב-16 במאי במועדון הצוותא בתל אביב, וב-19 במאי בהיכל התרבות בפתח תקווה. המופעים יכללו מוזיקה טורקית מסורתית, שירת לדינו, מוזיקה ים תיכונית וריקודים. זמרת אורחת בהופעות: יסמין לוי.

רכילות ועדכונים * רכילות ועדכונים * רכילות ועדכונים * רכילות ועדכונים * רכילות

• הזמרת הלבנונית, ניקול סאבה, נאלצה השבוע להתמודד מול גל שמועות מופרכות בנוגע לשיתוק שתקף את שפתיה. כנראה שכותבי הרכילות המוזרה הזאת התעניינו מאוד בשפתיה החושניות של הזמרת, אז אילתרו שמועה שאולי תקרב אותם אליה. סאבה הפריכה השמועות, והתגוננה: "זה מצחיק אותי. אם אכן יש לי שיתוק בשפתיים אז מה בנוגע לעשרות ההופעות בהן השתתפתי בשבועות האחרונים במצרים ומחוצה לה? עדיף שהעיתונאים הללו יתעסקו בדברים רציניים באמת".

• מהומה התרחשה השבוע מחוץ לאוניברסיטה הגרמנית בקהיר. בתוך הקמפוס הופיעה הזמרת מרים פארס מול כ-25 אלף צופים נלהבים, ובחוץ המתינו עוד עשרות מעריצים שביקשו להיכנס. המאבטחים במקום סירבו לאפשר לחלק מהם להיכנס למרות שבפנים עוד היו מקומות פנויים. בירור קצר העלה כי הסיבה לכך היא שבהופעה נכחו גם בכירים מהשגרירות הגרמנית. מה גם שאף אחד לא הרוויח ממש באותו הערב, בגלל הקור העז שפקד את קהיר.

ומעניין לעניין באותו עניין: מרים פארס תצא בקרוב לסיבוב הופעות בארצות הברית וקנדה, יחד עם הזמר המצרי עמרו דיאב. בין היתר, יופיעו השניים בשיקאגו, דטרויט, לאס וגאס, מיאמי, טורונטו ומונטריאול.

• אם לא ראיתם את קטע הווידאו המצורף של נאנסי עג'רם - שדרכונה נחשף כאן בשבוע שעבר - אתם לא קיימים. אתר panet פרסם השבוע קטע בו נראית הזמרת הלבנונית המפורסמת מסתובבת במנהטן שבניו יורק, מצטלמת עם העוברים והשבים, משוחחת באנגלית עם מוכר סיני ומכייפת ממש בעיר הגדולה. הלינק הזה הוא לא בגדר המלצה, אלא חובה.

• הזמרת המצרית אנע'אם מתכוננת לקראת צילום קליפ חדש לשיר שלה. בסביבתה של הזמרת אומרים כי עלות הפקת הקליפ - כמיליון דולר אמריקאי.

• וקינוח לסיום: הזדמנות לצפות שוב אם פספסתם השבוע את הדיווח של צבי יחזקאלי בערוץ 10 על מקבילתה של נינט טייב בעולם הערבי, דיאנה קראזון, הזוכה הירדנית של "כוכב נולד". קראזון הצליחה להשיל 50 ק"ג בחמישה חודשים. לצפייה בקטע »

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על ה-RSS