איראן למדינות המערב: מוזמנות לבנות כור גרעיני בשטחנו

סגן נשיא איראן קרא למדינות המערב להיענות למכרז לבניית כורים גרעיניים בבושהר. לדבריו, זהו צעד בונה אמון כלפי ארצו. נשיא פקסיטן: ההתפחויות באיראן מדאיגות, אך יש להימנע מעימות צבאי

סגן נשיא איראן וראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, גולאם רזה אראזאדה, קרא אתמול (שישי) למדינות המערב להיענות למכרז שפרסמה ארצו לבניית כורים גרעיניים בבושהר. לדבריו, ההזמנה נועדה לשקם את האמון בארצו וכדי לבחון את רצונן הטוב של מדינות המערב.

"זהו הצעד הראשון שהמערב צריך לעשות לבניית אמון", אמר אראזאדה בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "אירנ"א". לדבריו, "החלטות מועצת הביטחון לא מונעות את הצעד הזה".

השבוע פרסמה איראן מכרז לבניית שני כורים גרעיניים באזור בושהר. סגן יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית, אחמד פיאז-בחש, אמר כי כל תחנה תהיה בהספק של 1,600-1,000 מגה וואט.

לדברי אראזאדה, התקנת הצנטרפוגות החדשות במתקן בנאתנז "היא תהליך ממושך ובכל חודש פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוכלו לראות שינויים". הוא הוסיף כי "הגענו ליכולת תעשייתית, אך כדי להגיע לרמה שאנו מצפים לה וכדי להשיג את כמויות הדלק שאנו מתכננים לייצר, נזדקק לעוד מספר שנים".

נשיא פקיסטן, פרווז מושארף, אמר כי העשרת האוראניום על ידי איראן היא "התפתחות חמורה" ביכולת הגרעינית. בראיון לרשת הטלוויזיה "אל ערביה", אמר מושארף כי "איראן זכאית לפתח אנרגיה גרעינית, אך זאת תהיה טעות מצדה שלא לרתום אותה למטרות שלום. במקביל". בתוך כך, אמר כי יש להימנע מעימות צבאי על רקע משבר הגרעין.

בדרך לפצצה גרעינית

לפני כשבועיים הצהירה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי לאיראן תהיה יכולת לבנות פצצה גרעינית בתוך ארבע עד שש שנים. בראיון ששודר בתחנת רדיו גרמנית, אמרה הדוברת, מליסה פלמינג, כי לא ברור מדוע איראן מסרבת לפתוח את מתקני העשרת האורניום שלה לביקורת.

זמן קצר לפני כן, הכריז נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, על כך ש"איראן מייצרת דלק גרעיני בהיקף תעשייתי". בנאום שנשא במתקן הגרעין בנאתנז, לרגל "יום הגרעין הלאומי", אמר אחמדינג'אד כי "ממשלת איראן מחוייבת לייצור של לפחות 20 אלף מגה-וואט של אנרגיה גרעינית".

דבריו של אחמדינג'אד גררו ביקורת בקהילה הבינלאומית, גורמים ברוסיה אמרו כי אין עדות לפריצת דרך טכנולוגית של איראן להעשיר אורניום באופן תעשייתי. דובר משרד החוץ האמריקני, שון מקורמק, אמר כי הנאום הוא "אות נוסף כי איראן מתעלמת מדרישות הקהילה הבינלאומית".