המועמדים לנשיאות צרפת נערכים לסיבוב הראשון

בצרפת נערכים לסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות, והמועמדים מכינים את עצמם ליום אחרון של תעמולה ואפילו חשבון נפש. לפי כל הסקרים שנעשו לאחרונה, המועמד הימני, שר פהנים ניקולא סרקוזי, והמועמדת הסוציאליסטית, סגולן רויאל, יעלו לסיבוב השני

המועמדים לנשיאות צרפת פתחו ביום האחרון לקמפיינים, לקראת הסיבוב הראשון של הבחירות הצפוי להתקיים ביום ראשון. "אני קוראת לכל הבוחרים להצביע בסיבוב הראשון" אמרה המועמדת הסציאליסטית, סגולן רויאל, בתחנת "אינטר רדיו" המקומית.

שר הפנים והמועמד הימני, ניקולא סרקוזי, ממשיך להוביל בסקרים, אך המתחרה הסוציאליסטית רויאל צמצמה את הפערים ביניהם בימים האחרונים. בסקר שבודק רק את סיכוייהם של סרקוזי ורויאל, זכה סרקוזי ב-50-53% מהקולות, בעוד אויראל זכתה ל- 47-50% מהם.

אחרי חודשים של תעמולה, מחר צפוי "יום של חשבון נפש" טרם פתיחת הקלפיות ביום ראשון. על אף ההערכות לפיהן כ-40% מהבחורים לא החליטו עדיין במי לבחור, כל הסקרים מראים כי סרקוזי ורויאל ככל הנראה יתמודדו זה מול זו בסיבוב השני, שיערך ב-2 במאי.

אחרי הבחירות המפתיעות של שנת 2002, בהן איש הימין הקיצוני, ז'אן-מארי לה פן, הביס את המועמד הסוציאליסטי ליונל ג'וזפין אך לא גבר על הנשיא המכהן, ז'אק שיראק, אף אחד לא שולל כי גם השנה יתכנו הפתעות בבחירות לנשיאות. שיראק, אחרון הדור הפוליטי שעוצב על ידי הגנרל שארל דה-גול במלחמת העולם השניה, לא מתמודד לכהונה נוספת לנשיאות לאחר 12 שנים בשלטון.

היפה והרודן

אופיים של המועמדים היה הגורם המוביל בבחירת המועמדים השנה, ובהתאם לכך סרקוזי נחשף למתקפות חוזרות ונשנות מצד מתחריו, שתייגו אותו כרודן מסוכן. סרקוזי, דוגל נוקשה בחוק וסדר ובעל השקפה כלכלית ליברלית מובהקת, זכה לתמיכה גדולה לאחר שנקט אמצעים חמורים נגד מתפרעים בפרעות 2005 בצרפת, והופגין קמפיין תוקפני ובלתי מתפשר, אך אופיו הצבוע מדאיג בוחרים רבים.

"אני מכוסה בצלקות" אמר סרקוזי לעיתון "פריזיאן דיילי". "כל מי שמנסה לומר זאת עלי היום הוא פאשיסט בצורה מסוימת. פאשיזם הוא להדביק דימויים לאנשים במקום להקשיב למה שיש להם באמת להגיד".

הקמפיין של רויאל, שזכתה לתמיכה גדולה בשנה שעברה, לאחר שהביסה את המתחרים במפלגתה, ראה עליות ומורדות. רויאל נאלצה להתמודד עם שאלות וספקות רבים סביב יכולותיה, בהמשך לכמה מעידות דיפלומטיות מצידה. עם זאת, נראה כי רויאל התנערה מהספקות והחששות שרוחשים סביבה בימים האחרונים.

ארבעה סקרים שפורסמו אתמול מראים כי סרקוזי זוכה ל- 27-29% מתמיכת הבחורים, רויאל זוכה ל- 22.5-25% מתמיכת הבוחרים וכי לה פן זוכה רק ל- 13-15.5% מהקולות.