ניצולי שואה הפגינו מול הכנסת

מאות ניצולי שואה, סטודנטים ופעילי תנועות נוער הפגינו מול הכנסת, במחאה על מצבם העגום וטיפול הממשלה הלקוי בניצולי שואה

(0:38 דק')

מאות ניצולי שואה, סטודנטים ופעילי תנועות נוער הפגינו אתמול (שני) מול הכנסת, במחאה על מצבם הכלכלי של ניצולי השואה בישראל.

בישראל חיים היום כ-260 אלף ניצולי שואה. על פי משרד האוצר, כ-180 אלף ניצולים אינם מקבלים כל קצבה או סיוע מיוחד מגורמים רשמיים. על פי ההערכות, כשליש מהם חיים מתחת לקו העוני. המדינה מעניקה ל-40 אלף ניצולים קצבאות נכות, על פי "חוק נכי רדיפות הנאצים", שנחקק בסוף שנות החמישים, בסכום של 1,040 ₪ לחודש. סכום זה הוא מחצית מהקצבה שמשלמת גרמניה לניצולי שואה גרמנים.

הממשלה מתעכבת בהעברת "חוק ניצולי השואה" ומונעת מהם את הסיוע לו הם זקוקים, כמו זכויות פנסיה מורחבת, שירותי בריאות, ושירותי סיעוד. בעקבות דיון שכינס שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שעסק במצבם הכלכלי של ניצולי השואה, הודיע הרצוג כי יקים צוות שיגבש בתוך חודש שינוי מקיף באופן שבו מטפלת הממשלה בניצולים. התוכנית תכלול מיפוי של צורכי הניצולים, שינויי חקיקה ובחינת הצעות לתוספות תקציב בשיתוף משרד האוצר. התוכנית תוגש לראש הממשלה אהוד אולמרט, ובכוונת המשרד ליישם אותה כבר בחודשים הקרובים.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הביע את תמיכתו בתיקון הטיפול בניצולי שואה כשאמר בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול כי "תפקידנו לדאוג לכך שמי שעבר את מאורעות השואה יסיים את חייו בכבוד הראוי".