עצומה למען הניצולים

שלושה צעירים מאזור המרכז העלו לרשת האינטרנט עצומה הקוראת לממשלה לשנות את היחס המבזה כלפי ניצולי השואה. יוזם הרעיון: "המדינה מפקירה את אלו שניצלו בשואה ושסבלו סבל נוראי, אך במדינתנו הם גוועים ברעב"

"אנו אזרחי ישראל, משלמי מיסים, בנים ונכדים של ניצולי השואה יוצאים למאבק למען זכותיהם ולשיפור מצבם", כך יוצאים חבורה של בני נוער ישראלים בעקבות הפרסומים על מצבם העגום של ניצולי השואה בישראל.

בישראל כל ניצול שלישי חי מתחת לקו העוני. מתוך 260 אלף ניצולים 70,000 חיים מתחת לקו העוני ובתנאים מחפירים. רבים מהם זוכים ליחס משפיל ומבזה בוועדות רפואיות, בכך שהם נאלצים להוכיח כי נכותם נגרמה כתוצאה מרדיפת הנאצים. גם הממשלה מעכבת את העברת "חוק ניצולי השואה", ומונעת מהם את הסיוע לו הם זקוקים.

שלושה צעירים מאזור המרכז הם שעומדים מאחורי עצומה שעלתה לרשת האינטרנט בימים האחרונים. השלושה הם דני גוטליב, ליזה ברקוביצי ויוזם הרעיון גיא שליידר, בן 17 מבנימינה, שלומד במגמת מחשבים בתיכון אורט השומרון בבנימינה. "הרבה זמן אני מסתובב עם 'בטן מלאה' לגבי היחס של המדינה לניצולים", אומר שליידר. "בעיקר לאור העובדה שכל תקופה מסויימת ישנם פרסומים שחושפים את מצבם העגום של הניצולים". שליידר החליט לחפש מידע באינטרנט, ולדבריו - "ככל שחיפשתי גיליתי כמה המצב חמור, ולמעשה המדינה מפקירה את אלו שניצלו בשואה, שסבלו סבל נוראי ובמדינתנו צריכים לגווע ברעב".

מאז שהעצומה עלתה לרשת, פנו ליוזמיה מאות אנשים ביום המעוניינים לחתום ולתרום מזמנם וכספם למען הניצולים. שליידר: "כולנו עסוקים כמעט בכל רגע נתון בלענות לשאלות של הפונים".

שליידר מוסיף כי הוא וחבריו נחושים ולא מתכוונים להרפות עד אשר יחול שינוי מהותי ביחס כלפי הניצולים. "לא ייתכן שבמדינת היהודים הם ימשיכו לסבול וכשליש מהם יסבלו מרעב, מחלות ויאלצו לעמוד בפני מצבים קשים", הוא אומר.