הקיץ כבר כאן

עונת הרחצה תיפתח באופן רשמי ביום חמישי הקרוב. באגודה למלחמה בסרטן מזהירים: הימנעו מחשיפה ממושכת בשמש

השמש והקיץ כבר כאן: עונת הרחצה תיפתח באופן רשמי ביום חמישי הקרוב. באגודה למלחמה בסרטן מזכירים כי לצד ההנאה בים יש לזכור לנקוט באמצעי זהירות בזמן החשיפה לשמש.

"שמירה על צבעו הטבעי של העור בריא ויפה לגוף", אומרת מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "אך חשיפה ממושכת לקרני השמש עלולה לגרום לנזקים מיידים חמורים כמו כוויות שמש ונמשים, או לנזקים חמורים בטווח הארוך, כגון: ריבוי קמטים והזדקנות מוקדמת של העור, ריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים, יצירת יתר של ויטמין D המגבירה את הנטייה ליצירת אבנים בכליות, ירוד (קטרקט) וסרטן העור - הוכח כי רוב המקרים של מחלה זו קשורים לחשיפה לשמש וכוויות שמש מגבירות את הסיכון להתפתחות מלנומה ממאירה - סרטן עור קטלני".

אז איך בכל זאת אפשר להנות מהשמש? באגודה למלחמה בסרטן נותנים לכם מספר המלצות: הימנעו ככל הניתן מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 - 16:00. כשיוצאים לשמש יש לכסות את הגוף בלבוש מלא ומגן. חבשו כובע שיגן על הפנים והעורף. הרכיבו משקפי שמש. כאשר שוהים בחוץ - יש לשהות בצל. בים – שמשיה רחבת היקף תהיה יעילה לצורך זה. יש למרוח את העור הגלוי לשמש בשכבה נדיבה של מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה ולחדש את המריחה כל שעתיים. יש לזכור כי בים או בבריכה קיימת קרינה המוחזרת מהמים והחול, ולכן יש להגביל שהייה, גם בצל.

שימוש במסנן קרינה הוא רק אחד מכללי ההתנהגות החכמה בשמש. מדובר באמצעי חשוב אך לא בלעדי להתמודד עם חשיפה לקרני השמש.