מצעד החיים: אלפי בני נוער צועדים מאושוויץ לבירקנאו

במצעד משתתפים גם השרים רפי איתן ויולי תמיר והרב ישראל לאו. שר האוצר הירשזון, מייסד המצעד, ייעדר השנה בפעם הראשונה בשל החקירה המתנהלת נגדו

"מצעד החיים" בפולין נפתח בשעה 14:00 לפי שעון ישראל. במצעד משתתפים כ-8,500 בני נוער מ-40 מדינות, בהם גם בני נוער שאינם יהודים. במצעד לוקחים חלק גם השר לענייני גמלאים, רפי איתן, שרת החינוך, יולי תמיר והרב ישראל מאיר לאו.

הצועדים יצאו ממחנה ההשמדה אושוויץ, בו הוצבו כבר לפני מספר ימים דגלי ישראל ונרות נשמה. בתום המצעד ייערך טקס במחנה בירקנאו, קילומטרים ספורים משם. בטקס ינאם השר איתן מטעם ממשלת ישראל.

"מצעד החיים" מתקיים כבר 19 שנים ברציפות, והוא משחזר את הדרך שבה צעדו בתקופת השואה הנשלחים לתאי הגזים. את המצעד ייסד שר האוצר, אברהם הירשזון, ומפאת החקירה המתנהלת נגדו, תהיה זו הפעם ראשונה שבה הוא אינו לוקח בו חלק.

"היינו קרובים לתפיסת מנגלה"

אתמול השתתף איתן בטקס זיכרון שנערך בעיר קראקוב, ואמר כי הוא רואה בהשתתפותו "סגירת מעגל לאחר 47 שנים, עת עמד בראש חולית המוסד והשב"כ שלכדה את אדולף אייכמן והביאה אותו לישראל". ב"קול ישראל" דווח כי לדברי איתן, בעת הלכידה החוליה היתה קרובה לתפוס גם את הרוצח הנאצי ג'וזף מנגלה, אולם הוחלט בסופו של דבר לסגת מהרעיון כדי "לא לסכן מבצע מוצלח".

איתן הבטיח לעשות ככל יכולתו לשיפור מצבם של ניצולי השואה, ואמר כי הוא דורש מהאוצר מיליוני שקלים לסיוע עבורם. הוא הוסיף כי כל ממשלות ישראל עשו עוול לניצולים.