לזכור את הניצולים

על פי הערכות, חיים בישראל כ-260 אלף ניצולי שואה. כרבע מהם חיים את שנותיהם האחרונות בעוני כבד, ורבים אחרים נאלצים לבחור בין אוכל לתרופות. המדינה, אם שאלתם, עסוקה בלטרפד חוקים שנועדו לסייע להם. ככה זה נראה - בעולם פועלים מכחישי שואה, ובישראל פועל ממסד המתכחש לניצוליה. מתישהו, הרי, ה"בעיה" תיעלם

ערב יום השואה ומצבם של כ-70 אלף ניצולי שואה בישראל עדיין בכי רע, למרות פרסומים רבים בעניינם בתקשורת. רבים מהם זוכים ליחס משפיל ומבזה בוועדות רפואיות, בכך שהם נאלצים להוכיח כי נכותם נגרמה כתוצאה מרדיפת הנאצים. במקביל, מעכבת הממשלה את העברת "חוק ניצולי השואה", ומונעת מהם את הסיוע לו הם זקוקים. "אנחנו רוצים לחיות בכבוד, אבל בזמן שבעולם וגם בארץ חיים מכחישי שואה, מדינת ישראל מתכחשת לניצוליה", הם אומרים.

בישראל חיים היום כ-260 אלף ניצולי שואה. על פי ההערכות, כשליש מהם חיים מתחת לקו העוני. המדינה מעניקה ל-40 אלף ניצולים קצבאות נכות, על פי "חוק נכי רדיפות הנאצים", שנחקק בסוף שנות החמישים. גובה הקצבה הוא 1,040 ₪ לחודש. סכום זה הוא מחצית מהקצבה שמשלמת גרמניה לניצולי שואה גרמנים.

ח"כ קולט אביטל, העומדת בראש השדולה הפרלמנטרית למען ניצולי השואה, טוענת שהניצולים בישראל נדרשים לעבור שבעה מדורי גיהנום, ונאלצים להוכיח את הזוועות שעברו כתנאי לקבלת הקצבה. בדיון שנערך בכנסת, בהשתתפות ניצולי שואה, אמרה ח"כ אביטל כי "בטרם יחלו אירועי יום השואה, אני פונה לשר האוצר ולראש הממשלה לקבל אחריות על מצבם המביש של ניצולי השואה ולבוא אליהם בבשורה, ולא רק בנאומים".

לדברי ח"כ אביטל, "ממשלת ישראל, ובמיוחד משרד האוצר, משפילים את ניצולי השואה מדי יום בהתנהלות בירוקרטית, ללא כל רגישות לזכויותיהם. ניצולי שואה רבים חיים מתחת לקו העוני ואני שואלת - מתי מתכוונת הממשלה לקחת עליהם אחריות ולטפל בהם? מתי בכוונתה להפסיק לרמוס את כבודם? האם פירוש הסחבת הוא כי המדינה מעדיפה שהקורבנות ימותו בטרם יקבלו את הכספים המגיעים להם?".

פגיעה בקצבה המגיעה לניצולים

ב-2006 הגישו מספר חברי כנסת ובהם ח"כ אביטל, שלי יחימוביץ' וצבי הנדל, הצעה לתיקון בחוק נכי רדיפת הנאצים. ההצעה באה להקל במעט על מצבם של נכי רדיפות הנאצים בישראל, ולא להציג את מי שמקבל קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי כאדם עתיר אמצעים, שראוי להפחית את סכום קצבת הזקנה שלו, מקצבת הנכות שמגיעה לו כנכה רדיפות הנאצים.

מההצעה עולה, כי המוסד לביטוח לאומי נוהג להפחית מהגמלה המגיעה לנכי רדיפות הנאצים את גמלת הזקנה המגיעה להם כחוק. לדברי מגישי ההצעה, "הדבר פוגע בנכי רדיפות הנאצים, שחלקם הגיעו למצב כלכלי נחות שקשה להשלים עימו, בייחוד לאור העובדה שממשלות ישראל ניצלו היטב את השילומים שממשלת גרמניה העבירה למדינת ישראל על חשבון אותם נכי רדיפות הנאצים".

ניצולי שואה רבים, שהגיעו בעיקר מרומניה ובולגריה, והמדינה הכירה בהם לאחר מאבק משפטי ארוך, טוענים כי במשרד האוצר מסרבים לשלם להם קצבאות של השנים שעברו מאז שהגישו את הבקשה, ועד למתן פסק הדין. אחת הניצולות טענה בדיון שהתקיים בכנסת, כי האוצר טירפד הצעות חוק שנועדו להיטיב עם ניצולי השואה. לטענתה, האוצר עשה זאת על ידי מסירת נתונים לא מדוייקים, בעיקר מנופחים, על עלות אותן הצעות חוק.

טענות אחרות שנשמעו קשרו את האוצר למדיניות של שקר. נציגת משרד האוצר אמרה כי טענות הניצולים נובעות מכך שהם לא מכירים את סמכויות הוועדה. לדבריה, אין שינוי במדיניות האוצר, הדורשת מהניצולים להוכיח את הקשר בין נכותם לבין הרדיפה של הנאצים.

34% מניצולי השואה נזקקים לעזרה בחימום דירתם בחורף

מספרם של ניצולי השואה בישראל הולך ומתמעט מדי שנה. במרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, אומרים כי על רקע הנתון הזה אפשר להבין עד כמה נחוץ וחשוב לשפר את התנאים ורמת החיים של הניצולים בשנותיהם האחרונות. יו"ר המרכז, נוח פלוג, אומר כי מעבר לעובדה שמדובר באוכלוסייה מבוגרת, שלהּ בעיות אופייניות, ניצולי השואה סובלים מבעיות אחרות הייחודיות להם. לדבריו, לעיתים ניכר שעל אף היותם של שרידי השואה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של העם היהודי ושל מדינת ישראל, הם אינם זוכים להתעניינות מספקת בכל האמור לצרכיהם.

ממחקר שערכו ג'ני ברודסקי ופרופסור סרג'יו דלה-פרגולה על ניצולי השואה בישראל, עולה כי בשנת 2003 חיו בישראל 326,900 ניצולי שואה. מספר זה כולל את הניצולים מאירופה בלבד. אם לוקחים בחשבון את הניצולים מאגן הים התיכון, המספר עולה ל-429,600. לנתונים המספריים הללו מצטרפים עוד 14,600 ניצולים שנולדו בשנת 1945. מספר הניצולים הלך והתמעט בשנים 2004 ו-2005, ועל פי ההערכות חיים בישראל כיום כ-260 אלף ניצולי שואה.

ממחקר נוסף שערכו איילת ברגורמן וג'ני ברודסקי, בנושא השפעת המצוקה הכלכלית של הזקנים על תנאי חייהם, עולה כי 70 אלף ניצולי שואה, לרבות יוצאי אגן הים התיכון, אינם יכולים להרשות לעצמם הוצאות על ביקורים או טלפונים לילדיהם. 107 אלף, המהווים 25% מכלל הניצולים, נאלצים לבחור בין קניית מזון לבין קניית מוצרים חיוניים אחרים כגון תרופות. 34% מקרב ניצולי השואה בישראל נזקקים לעזרה בחימום דירתם בחורף.

לפי נתוני ארגון הג'וינט - מכון ברוקדייל, ניתן לראות בבירור ירידה משמעותית במספר הכולל של הניצולים. המספר אמור להגיע ל-167,000 איש בשנת 2010, ול-49,000 בשנת 2020. מספר הניצולים בני 65 ומעלה בתחילת שנות ה-2000 נאמד בכ-258 אלף, המהווים 40% מאוכלוסיית בני 65 ומעלה בארץ. על פי ההערכות, יגיע בשנת 2010 שיעור הניצולים ל-23% מכלל בני 65 ומעלה בארץ, ובשנת 2020 ל-5%. מטבע הדברים אוכלוסיית הניצולים הולכת ומזדקנת, ולפיכך צפוי גידול במספר הניצולים בני 80 ומעלה, שיגיע לשיא בשנת 2008.

דו"ח: עלייה בשיעור האנטישמיות כלפי יהודים בעולם

בשנה האחרונה נרשמה עלייה חדה במספר האירועים האלימים נגד יהודים בעולם. דו"ח של המכון לחקר האנטישמיות והגזענות בימינו של אוניברסיטת תל אביב מצא, כי רבים מהתוקפים הם מהגרים מוסלמים וצעירים מהימין הקיצוני. במהלך המלחמה בלבנון ולאחריה חלה עלייה בגילויי האלימות.

לכתבה המלאה