למרות איומי ההחרמה, נציג הוותיקן ישתתף בטקס ביד-ושם

הארכיבישוף אנטוניו פרנקו שיגר בשבוע שעבר מכתב למוזיאון, ובו הודיע כי לא ישתתף בטקס בשל דיוקן האפיפיור פיוס ה-12 התלוי באתר ההנצחה. היום נמסר כי בסופו של דבר החליט פרנקו להשתתף בטקס

שגריר הוותיקן ישראל, הארכיבישוף אנטוניו פרנקו, ישתתף בטקס הזיכרון הרשמי שיערך היום (ראשון) ביד-ושם. פרנקו החליט בסופו של דבר לקחת חלק בטקס, לאחר שלפני שלושה ימים הודיע כי ייעדר ממנו במחאה על תליית דיוקן האפיפיור פיוס ה-12 ביד-ושם, בצירוף הכיתוב לפיו תגובתו לרצח היהודים "שנויה במחלוקת".

גורמים מטעם יד-ושם, שגרירות הוותיקן ומשרד החוץ אישרו כי פרנקו אכן ייטול חלק בטקס. "מלכתחילה סברנו כי לא ראוי היה לערב סוגיות של מחקר היסטורי עם הנצחת זכרם של קרבנות השואה", טענו ביד-ושם.

במוזיאון תלויה תמונתו של פיוס ה-12, תחת הכיתוב: "אפילו כשדיווחים על רצח יהודים הגיעו לוותיקן, האפיפיור לא מחה". דוברת המוזיאון, איריס רוזנברג, הסבירה כי מדובר באמת ההיסטורית על פיוס ה-12 "כפי שהיא ידועה לחוקרים היום".

בשבוע שעבר שלח פרנקו מכתב ליד-ושם בו הודיע כי יעדר מהטקס, מכיוון שהביקורת על האפיפיור ביד-ושם פוגעת ברגשות הקתולים. "אני מכבד את זכרם של קדושי השואה, אבל גם את זכרו של האפיפיור", אמר.