אספו 1.5 מיליון כפתורים להמחשת השמדת הילדים בשואה

התלמידות יזמו את הפרויקט הייחודי בתום לימודים ממושכים של נושא השואה. ביקרו בוועדת החינוך של הכנסת וגייסו מספר רב של חברי כנסת למבצע, בהם גם את שרת החינוך, יולי תמיר. בית הספר יקים מהכפתורים אנדרטה או מייצג

תלמידות בבית הספר הממלכתי-דתי באפרת אספו מיליון וחצי כפתורים, להמחשת השמדת הילדים בשואה. התלמידות יזמו את הפרויקט בתום לימודים ממושכים של הנושא וקיימו אותו בשיתוף ההורים והמורים. הן ביקרו בוועדת החינוך של הכנסת וגייסו מספר רב של חברי כנסת למבצע, בהם גם את שרת החינוך, יולי תמיר.

הפרויקט הייחודי החל לפני מספר חודשים והבחירה בכפתורים נעשתה מאחר שמדובר באביזרים בסיסיים המצויים בפרטי לבוש שונים. לדברי מארגנות הפרויקט, "לכל כפתור צורה מיוחדת וצבע ייחודי משלו, דבר הממחיש ומסמל את השוני והייחוד שהיה לכל אחד ואחד מהנספים".

הבנות אוספות גם סיפורים של ילדים ניצולי שואה. בכוונת בית הספר להקים אנדרטה או מייצג שיורכבו מהכפתורים, כמו גם ארכיון בו ייאספו כל הסיפורים שייתקבלו.

סוזן וייס, מחנכת בבית הספר "עשה חייל", בו נערך הפרויקט, אמרה כי מטרתו "להמחיש כי למרות ההמון הרב של הילדים אשר נספו, לכל אחד מהם היה סיפור אישי שונה, ולראיה - הסיפורים של אלה ששרדו את התופת".

ח"כ מיכאל מלכיאור (העבודה), שפגש את התלמידות בוועדת החינוך של הכנסת, סיפר כי הביא כפתורים לפרויקט וכי החליט לגייס את חברי הכנסת, שלדבריו "הפגינו אהדה רבה לרעיון ונרתמו לעניין". שרת החינוך, יולי תמיר, תרמה אף היא כפתור וכתבה כי "עצם המחשבה שמשהו השייך לי יהיה חלק מהאנדרטה לילדים שניספו בשואה מרגשת אותי מאוד".

פרויקט דומה נערך לפני מספר שנים בחטיבת ביניים בטנסי, ארה"ב, שם אספו ילדי בית הספר 6 מיליון מהדקי ניירות שונים, שהוצגו בתערוכה בעלת מטרה דומה.