דו"ח: עלייה חדה בשיעור התקריות על רקע אנטישמי

בשנה האחרונה נרשמה עלייה חדה במספר האירועים האלימים נגד יהודים בעולם. דו"ח של המכון לחקר האנטישמיות והגזענות בימינו של אוניברסיטת תל אביב מצא כי רבים מהתוקפים הם מהגרים מוסלמים וצעירים מהימין הקיצוני. במהלך המלחמה בלבנון ולאחריה חלה עלייה בגילויי האלימות

עלייה חדה בשנת האחרונה במספר גילויי האנטישמיות ברחבי העולם, כך עולה מדו"ח שפורסם היום (ראשון) על ידי המכון לחקר האנטישמיות והגזענות בימינו של אוניברסיטת תל אביב. על פי הנתונים, הוכפלו מספר התקריות האלימות נגד יהודים. רבים מהתוקפים הם מהגרים מוסלמים וצעירים מהימין הקיצוני.

בריטניה עומדת בראש המדינות שחלה בה בשנים האחרונות עלייה במקרי האלימות נגד יהודים. עוד "מככבות" ברשימה אוסטרליה, צרפת וקנדה. בתוך כך, נמצא כי הוכפל מספר בתי הספר והמרכזים הקהילתיים שהותקפו ועלה בשליש מספר בתי הכנסת שחוללו.

מהדו"ח עולה כי היערכות המשטרה במדינות השונות מקשה לבצע אירועים מתוכננים ולפיכך מרביתם מתרחשים באופן מקרי ומזדמן. בתוך כך, נמצא גידול ניכר בתקריות על רקע אנטישמי בתקופת המלחמה בלבנון ולאחריה. מחברי הדו"ח מציינים כי מדובר ב"תקיפות המבוצעות באקראי, כשקשה מאוד לזהות את התוקפים ולהביאם לדין".

לטענת מחברי הדו"ח, דבריהם של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ונשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, גרמו לעלייה במספר התקריות האנטישמיות. "הצהרותיהם משקפות את הדיעה המתפשטת באירופה", נכתב בדו"ח, "לפיה הפלסטינים הם קורבנות השואה והן תואמות מגמה המתחזקת בחוגים אינטלקטואליים פוסט-קולוניאליים, אנטי-אמריקניים ומתנגדי גלובליזציה, הרואים מטעמים שלהם את הקמת מדינת ישראל כטעות היסטורית".