דו"ח: כמיליון ישראלים לא רכשו תרופות מרשם בשל מחירן

כ-1.2 מיליון בני אדם לא יכולים לממש את זכאותם לשרותי בריאות, כך עולה מדו"ח של רופאים לזכויות אדם. לדבריהם, הנגישות לטיפול תלויה ביכולת כלכלית של החולה, כמו גם לרקע האתני ולמעמד. יו"ר הארגון, ד"ר דני פילק: השכבות החלשות נפגעות. כותבי הדו"ח: עדות לשחיקה מתוכננת היטב של ערכי הסולידריות החברתית

דו"ח של רופאים לזכויות אדם, המתפרסם הבוקר (ראשון) מגלה כי כמיליון ישראלים נמנעו מרכישת תרופות מרשם בשל מחירן הגבוה. על פי הנתונים שנאספו, כ-1.2 מיליון בני אדם לא יכולים לממש את זכותם לקבל שירותים בריאותיים.

מהדו"ח עולה כי האוכלוסייה שאינה זוכה לשירותי בריאות הולמים כוללת עניים, עובדים זרים ששוהים בארץ לא כחוק, תושבים בדווים מכפרים בלתי מוכרים בנגב, אסירים, פלסטינים תושבי מזרח ירושלים ומבקשי מקלט מדיני.

יו"ר הארגון, ד"ר דני פילק, אמר ל"הארץ" כי "מערכת הבריאות הציבורית מתייקרת וברקע יש את השירותים והביטוחים המשלימים". לדבריו, "מחירן של התרופות עולה וכתוצאה מכך השכבות החלשות נפגעות". בתוך כך, הוא אמר כי "הנגישות של אוכלוסיות שונות לבריאות תלויה במקרים רבים במוצא אתני, במעמד או ביכולתו הכלכלית של האיש".

על פי הדו"ח, תושבי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב סובלים בשל הזנחה ומצב התשתיות. לדברי פילק, "יש חולים שצריכים לקבל טיפול באמצעות מכונות ביתיות שניתן להפעילן באמצעות חשמל, כמו מכונת אינהלציה רגילה או מכונת הנשמה ביתית". לדבריו, "בהיעדר תשתית חשמל לא ניתן להפעיל את המכונות האלה ולאותם אנשים אין כסף כדי להחזיק גנרטור שייפעל במשך כל שעות היממה".

מחברי הדו"ח מציינים כי "בשנים האחרונות אנו עדים לשחיקה מתוכננת היטב של ערכי הסולידריות החברתית, המופיעים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי". לדבריהם, הדבר מהווה "חזרה חריפה ממחויבות המדינה לזכות לשירותי בריאות, שאינה תוצאה של כורח, אלא של העדפתה של הממשלה לבסס מודל חברתי המושתת על אי-שוויון".