נחיתה קשה ל"איש הציפור"

לי ז'יאנפנג, טייס סיני חובבן, המריא עם המטוס שהכין בבית והצליח לשהות באוויר כשתי דקות. את הטיסה הקצרה הוא גמר בבית החולים, עם רגל וסנטר שבורים

נחיתה קשה: טייס סיני חובבן, המכונה על ידי התקשורת הסינית "איש הציפור", שיצא ל"טיסת מבחן" עם המטוס שהכין בביתו, סיים אותה בבית החולים, עם רגל וסנטר שבורים. כך דיווחה היום (רביעי) התקשורת הסינית.

לי ז'יאנפנג, בן 30, הצליח לרחף בגובה 150 רגל (כ-45 מטר) מעל הקרקע במשך שתי דקות לערך עם המטוס הזעיר שלו, ואז התרסק עם מטוסו בשדה בפאתי בייג'ין.

לי, אשר לימד עצמו תעופה על ידי קריאה בספרים בנושא, הגדיר את טיסתו כ"מוצלחת בחלקה". למרות ההצלחה, הוא יישאר בבית החולים לפחות חודש ימים. "למזלי, המנוע לא נפגע, ואני אמשיך לטוס עד שאצליח לנחות בצורה מושלמת", צוטט לי.

המטוס המנופץ, באורך כ-7 מטרים ומצופה באלומיניום, עלה ללי כ-3,900 דולר - ובהרבה שעות עבודה וכסף, שהושקעו בהכנת מודלים של מטוסים ולאחר מכן מטוסים אמיתיים. "אני רוצה לנחות בצורה מושלמת במטוס שאני הרכבתי", אמר לי, והוסיף כי הוא מוכן לסכן את חייו כדי להגשים את חלומו.

טייסים פרטיים בסין חייבים לקבל את אישור מנהל התעופה על מנת לטוס, אך על פי דיווחי סוכנויות הידיעות הסיניות, טייסים חובבנים רבים, בדומה ללי, טסים ללא אישור באזורים כפריים המיושבים בדלילות. רק ביום ראשון האחרון נהרג טייס חובבן, כאשר מטוסו הפרטי התרסק באזור כפרי במזרח מחוז שנדונג.