מה זה צהוב, מסתורי ולא סיליקון?

חומר צהוב לא מוכר הוזרק לשדיהן של נשים שעברו ניתוחים להגדלת חזה באוקראינה בעשור הקודם. שתי נשים שעלו מאז לארץ נאלצו לעבור ניתוחים בעקבות תופעות לוואי שגרם להן אותו חומר

חומר צהוב ומסתורי הוזרק בעשור הקודם לשדיהן של נשים באוקראינה שביקשו לעבור הגדלת חזה, וגרם לתופעות לוואי קשות שמתגלות כעת. "משרד הבריאות מנסה לגלות מהו אותו חומר, בינתיים ללא הצלחה. הבוקר (רביעי) העביר בית החולים "זיו" בצפת הודעה ליה נשים שעברו ניתוח דומה מתבקשות לבוא בהקדם האפשרי לבית החולים כדי להוציא את החומר, לפני שיתגלו כאבים או זיהומים מיותרים.

במהלך החודש וחצי האחרונים הגיעו לבית החולים "זיו" שתי נשים בשנות ה-30 לחייהן, הסובלות מתופעות לוואי בעקבות השתלת החומר. שתיהן עברו באמצע שנות ה-90 טיפולים להגדלת חזה במרכז רפואי באוקראינה.

האחת התלוננה על כאבים חזקים בחזה, והשנייה דיווחה על עיוותים קשים – עד כדי כך שאחד מהשדיים התנפח לגודל של פי שלושה מהשד השני. השתיים נותחו בבית החולים, והחומר הבלתי מזוהה נשאב מגופן.

חומר שמרקמו מזכיר מחית בננה

ד"ר קסיס שוקרי, הפלסטיקאי שניתח את השתיים, סיפר כי לטענתן, נאמר להן שהחומר המוזרק הוא "ביו-ג'ל", חומר לא מוכר שאין לו תיעוד בספרות הרפואית. לדבריו, לא מדובר בשתלי הסיליקון המוכרים, אלא בחומר שמרקמו מזכיר מחית בננה, שהוזרק באופן ישיר לתוך הרקמות החיות.

בעקבות המקרים קרא בית החולים לנשים שעברו ניתוחים דומים להיבדק באופן מיידי, לפני שהחומר יגרום לזיהומים וכאבים בגופן. החומר הבלתי מזוהה הועבר לבדיקת מעבדה, אולם עדיין לא הצליחו לגלות מה הרכבו.