המפכ"ל הבא של משטרת ישראל - ניצב דודי כהן

דודי כהן, מפקד מחוז המרכז, הוא מועמד השר לביטחון פנים לתפקיד המפכ"ל הבא של המשטרה • סגנו יהיה ניצב שחר איילון, שמונה לפני זמן קצר למפקד המחוז הצפוני • כהן יחליף את המפכ"ל משה קראדי, שהתפטר מתפקידו בעקבות "פרשת פריניאן" • המועמד הקודם לתפקיד המפכ"ל, יעקב גנות, ויתר על המועמדות לתפקיד בשל הערכתו כי מינויו לא יאושר

(3:20 דק')

ניצב דודי כהן, מפקד מחוז המרכז, הוא מועמד השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, לתפקיד המפכ"ל הבא של המשטרה. כהן יחליף את מפכ"ל המשטרה היוצא, משה קראדי, שהתפטר מתפקידו בעקבות "פרשת פריניאן". סגנו של כהן יהיה ניצב שחר איילון, שמונה לפני זמן קצר לתפקיד מפקד המחוז הצפוני.

גורמים בלשכת המשרד לביטחון פנים אומרים, כי השר אבי דיכטר לא בחר בניצב מיקי לוי לתפקיד המפכ"ל, מחשש לביקורת משפטית בשל ידידותו של לוי עם ראש הממשלה אולמרט. מקורבי השר אמרו לקול ישראל כי "ניצב דודי כהן הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד".

גורמים במשטרה אומרים כי לוי יודיע על פרישה לאחר שלא נבחר לתפקיד. ההערכה במשטרה היא שקצינים נוספים לאחר שכהן נבחר למפכ"ל.

ניצב דודי כהן, בן 52 תושב גבעתיים, נחשב לקצין מצטיין ומוערך במשטרה. כהן, בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בחינוך, משרת במשטרה מאז שנת 1977, ומילא שורה של תפקידים בכירים, בהם מפקד תחנת הרצליה, מפקד קורס קצינים של המשטרה, מפקד היחידה המרכזית במחוז תל אביב, מפקד מרחב נגב, סגן ראש אגף מודיעין של המשטרה, ראש אגף המבצעים ומפקד המחוז הדרומי. תפקידו הנוכחי של כהן הוא מפקד מחוז המרכז.

כהן יחליף את מפכ"ל המשטרה היוצא, משה קראדי, שהתפטר מתפקידו בשל מעורבותו ב"פרשת פריניאן", וההערכות לפיהן ועדת זיילר, שהוקמה כדי לבחון את מחדלי המשטרה בפרשה, תמליץ על הדחתו.

המועמד הקודם לתפקיד המפכ"ל, ראש השב"ס לשעבר יעקב גנות, הסיר את מועמדותו לתפקיד לאחר הערכות לפיהן ועדת טירקל לאישור מינויים בשירות הציבורי לא תאשר את המינוי, בשל פרשייה בה היה מעורב ב-1994, כשהיה מפקד המחוז הצפוני במשטרה. גנות נחשד אז בעבירות של קבלת שוחד, טובות הנאה, מרמה, והפרת אמונים. הוא יצא זכאי בדין מחמת הספק, אך בית המשפט קבע בפסק הדין כי גנות "לא נהג כמתחייב מקצין משטרה בדרגתו ובתפקידו".