"אין עדות על פריצת דרך טכנולוגית של איראן"

רוסיה הודיעה שבניגוד להכרזתו של אחמדינג'אד על יכולתה של איראן לייצר דלק גרעיני ב"היקף תעשייתי", אין כל עדויות לפריצת דרך כזו. פקחים של האו"ם הגיעו לאיראן וייערכו ביקור בכור בנתאנז

לרוסיה אין כל עדות על פריצת דרך טכנולוגית של איראן להעשיר אורניום באופן תעשייתי - כך נמסר היום (שלישי) ממשרד החוץ הרוסי. זאת, יום לאחר הכרזתו של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, לפיה מדינתו החלה בייצור אורניום תעשייתי.

בתוך כך, הגיעו היום לאיראן שני פקחים מטעם סוכנות הגרעין של האו"ם. השניים צפויים לבקר במתקן להעשרת אורניום בנתאנז. דובר איראני אישר את הגעת הפקחים וציין כי מדובר בביקור שגרתי.

"אני מכריז היום בגאווה שאיראן מייצרת דלק גרעיני בהיקף תעשייתי", אמר אתמול אחמדינג'אד, בנאום שנשא במתקן הגרעין בנתאנז לרגל "יום הגרעין הלאומי". אחמדינג'אד, הגיע לביקור במפעל העשרת האוראניום בנתאנז וצפוי היה להכריז על הישג חדש בתוכנית הגרעין.

אחמדינג'אד הכריז כי "ממשלת איראן מחוייבת לייצור של לפחות 20 אלף מגה-וואט של אנרגיה גרעינית". כמו כן פנה אל הקהילה הבינלאומית ואמר: "היו מודעים לכך שכל אזרחינו יעמדו מאחורי מנהיגיהם; עליכם להבין שמטרת הקידמה של איראן היא בלתי-ניתנת לעצירה".

"איראן לא תיכנע ללחצן של מדינות אחרות המנסות לעצור אותה מלהמשיך בתכנית הגרעין שלה", אמר אחמדינג'אד, והוסיף כי למרות שכוחות גדולים השתמשו במועצת הביטחון של האו"ם ככלי לחסימת התקדמותה של איראן, "איראן תמשיך בייצור הגרעין שלה".

ביקורת ברחבי העולם על נאום אחמדינג'אד

דובר משרד החוץ האמריקני, שון מקורמק, אמר כי נאום אחמדינגא'ד הוא "אות נוסף כי איראן מתעלמת מדרישות הקהילה הבינ"ל". לדבריו, נאומו של אחמדינג'אד הראה שפעולות האו"ם נגד טהראן היו לגיטימיות ומוצדקות.

גרמניה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, מתחה גם היא ביקורת על הנאום של אחמדינג'אד. לדברי שר החוץ הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, "איראן הולכת בוודאות בכיוון הלא נכון".

גם ממשלת בריטניה הביעה דאגה בעקבות הודעת הנשיא האיראני. בהודעה של משרד החוץ הבריטי נאמר כי "תמיד הבהרנו שנשמח אם לאיראן תהיה תוכנית גרעינית אזרחית, אך עליה לתת לקהילה הבינלאומית הוכחות שאכן זה מה שהיא רוצה לפתח".

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר כי הוא מקווה שאיראן תקיים דו שיח עם מדינות המערב סביב תוכנית הגרעין שלה. באן אמר כי "זה מאוד חשוב שכל מדינה החברה באו"ם תציית להחלטותיה של מועצת הביטחון".