אלפים הפגינו בעיראק נגד הכיבוש האמריקני

עשרות אלפי המפגינים דרשו מארה"ב לסגת משטחי עיראק • הבית הלבן: זכותו של העם העיראקי להפגין בחופשיות • התנועה בבגדד הופסקה ל-24 שעות מחשש לפיגועים

עשרות אלפי בני אדם הפגינו היום (שני) בעיר נג'אף שבעיראק, בדרישה כי ארה"ב תמשוך את כוחותיה, זאת לציון ארבע שנים לכיבוש בגדד.

ההפגנה פרצה בעידודו של המנהיג השיעי האנטי-אמריקני, מוקתדא אל-סדר, שמאשים את ארה"ב בגרימת נזק לתושבי עיראק בפלישתה וקורא ליצירת לוח זמנים למשיכת הכוחות האמריקניים מעיראק.

רחובות בגדד היו דווקא ריקים, זאת לאחר שרשויות הביטחון אסרו את התנועה בכבישים ל-24 שעות על מנת למנוע פיגועים, בפרט מכוניות תופת. המפגינים צעדו 7 ק"מ לעיר קופה הסמוכה בעודם מניפים דגלי עיראק וחסמו את הרחובות בה.

גורדון ג'ונדרו, דובר מועצת הביטחון של הבית הלבן בארה"ב, אמר כי "קיבלתי הודעה רשמית לפיה סדר קרא להפגנות המוניות. אני לא בטוח שזה מה שראינו". "בארבע שנים ראינו כי עיראק היא מקום בו אנשים יכולים להתאגד באופן חופשי ולבטא את דעותיהם, מה שלא יכלו לעשות תחת שליטתו של סדאם חוסיין", הוסיף ג'ונדרו, "בעוד יש לנו עוד הרבה עבודה לפנינו, לעיראקים יש הרבה יותר מה לעשות - זו מדינה שעשתה כברת דרך ארוכה מרודנותו של סדאם".

סדר ירד למחתרת על מנת שלא להיתפס על ידי כוחות הקואליציה, ובארה"ב סבורים כי הוא נמצא באיראן. מקורבו של סדר, עבדלהאדי אל-מוחמדאווי, נאם בהפגנה וקרא לכוחות ארה"ב לסגת מעיראק, בעוד המפגינים קראו "צא, צא כובש" ו"לא לכיבוש". "אנו דורשים את יציאתו של הכובש ואת נסיגת אחרון החיילים האמריקנים, ודוחים את קיומו של כל סוג של בסיס צבאי" קרא מוחמדאווי.