אות נוסף לעקשנות האיראנית

ארה"ב מתחה ביקורת על הצהרותיו של אחמדינג'ד כי איראן מסוגלת לייצר דלק גרעיני בהיקף תעשייתי • גרמניה: "איראן הולכת בוודאות בכיוון הלא נכון"

"אנו מאד מודאגים מהכרזתה של איראן כי תכנס לשלב התעשייתי של ייצור דלק גרעיני" - כך אמר אתמול (שני) גורדון ג'ונדרו, דובר מועצת הביטחון של הבית הלבן, בעקבות נאומו של נשיא אריאן, מחמוד אחמדינג'ד, בו הכריז כי איראן מסוגלת לייצר דלק גרעיני באופן תעשייתי וכי לא תפסיק בפיתוח הגרעין.

"איראן תמשיך להתנגד לקהילה הבינלאומית ותמשיך לבודד עצמה על ידי הרחבת תכנית הגרעין, במקום להפסיק את העשרת האורנים" אמר ג'ונדרו. לדבריו, החלטתה של איראן להמשיך להגביל את שיתוף הפעולה שלה עם סוכנות האטום הבינלאומית בלתי מתקבלת על הדעת. "אנו קוראים למשטר האיראני להיענות לדרישות סוכנות האטום הבינלאומית ולמועצת הביטחון של האו"ם" אמר ג'ונדרו.

"זו הזדמנות שהוחמצה" אמר דובר משרד החוץ אמריקני, שון מקורמק, "זהו אות נוסף כי אריאן מתעלמת מדרישות הקהילה הבינ"ל". מקורמק אמר כי הוא מקווה שמנהיגים "הגיוניים" באיראן יעשו חישובי עלות ורווח ויראו כי הגישה הנוכחית לא תועיל לתושבי איראן. "יש דרך החוצה", אמר מקורמק, "יש את אופציית המו"מ, אם ההנהגה באיראן תבחר בה. עד כה היא לא עשתה כן והיום הוא סימן נוסף לכך".

לדבריו, נאומו של אחמדינג'ד הראה שפעולות האו"ם נגד טהראן היו לגיטימיות ומוצדקות. האו"ם הטיל שני סבבים של סנקציות על איראן בשל התנגדותה לוותר על פעילות ההעשרה. "המגמה המובילה באיראן היא להמשיך להתנגד למערכת היחידות הבינלאומית ושוב היא מעלה שאלות בנוגע לכוונותיה בתכנית הגרעין" אמר מקורמק.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר כי הוא מקווה שאיראן תקיים דו שיח עם מדינות המערב סביב תוכנית הגרעין שלה. באן אמר כי "זה מאוד חשוב שכל מדינה החברה באו"ם תציית להחלטותיה של מועצת הביטחון".

גרמניה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, מתחה גם היא ביקורת על הנאום של אחמדינג'אד. לדברי שר החוץ הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, "איראן הולכת בוודאות בכיוון הלא נכון".

ממשלת בריטניה הביעה דאגה בעקבות הודעתה של איראן. בהודעה של משרד החוץ הבריטי נאמר כי "תמיד הבהרנו שנשמח אם לאיראן תהיה תוכנית גרעינית אזרחית, אך עליה לתת לקהילה הבינלאומית הוכחות שאכן זה מה שהיא רוצה לפתח".