מחקר בריטי: ילדות לא עושות מספיק ספורט בגלל לבוש לא נוח

מחקר מצא כי ילדות בבית ספר יסודי אינן עושות מספיק פעילות גופנית. בנות שמצטרפות למשחקי כדור עם הבנים מסתכנות בפגיעה במעמדן בקרב חברותיהן. רבות מגבילות את הפעילות הגופנית כדי להיתפס כנשיות ונחשקות. כרבע מתלמידי ביה"ס היסודיים בממלכה סובלים מבעיות משקל

יש לאלץ ילדות בבית הספר היסודי ללבוש מכנסיים ולנעול נעלי התעמלות, כדי לעודד אצלן פעילות ספורטיבית ולמנוע השמנה, כך עולה ממחקר חדש שבוצע בבריטניה. על פי המחקר, שפורסם היום (שני) ב"גארדיאן", ילדות רבות אינן פעילות מספיק, מאחר שהן מגיעות לבית הספר כשהן לבושות בבגדים לא נוחים ובנעליים שנוטות להחליק מרגליהן ולפיכך אינן משתתפות במשחקים בהם יש לרוץ ולקפוץ.

פרופסור קרי פיצ'טר מאוניברסיטת לונדון, שביצעה את המחקר, מצאה כי רוב מגרשי המשחקים בנויים כך שרוב שטחם מוקדש למשחקי כדורגל, בהם משתתפים בעיקר בנים. כך, היא טוענת, הם משתלטים על רוב המגרש ומותירים את הבנות בעמדת צופות בלתי פעילות. יתר על כן, בנות המצטרפות למשחקי הכדור אינן מתקבלות כשוות ואף מסתכנות בפגיעה במעמדן החברתי בקרב חברותיהן.

מהמחקר עולה כי הילדות נוטות לשפוט האחת את השנייה על פי מידת פעילותן. אלו שהצטרפו למשחקי הבנים, נתפסו על ידיהן כפחות נשיות. לדברי פיצ'טר, "חלקן אינן מגבילות את פעילותן הספורטיבית באופן מודע, כדי לבסס את מעמדן כבוגרות ונחשקות".

מהתצפיות שביצעה פיצ'טר, מצאה כי כאשר בנות הצטרפו למשחקי הבנים, במקרים רבים לא מסרו להן את הכדור. יתר על כן, ברוב המקרים הן מצאו עצמן משחקות בעמדות הגנה ולא כמי שמבקיעות שערים.

מחקרים שבוצעו לאחרונה בבריטניה מעידים כי כרבע מילדי הממלכה סובלים מעודף משקל לפני הגיעם לגיל תיכון. מחקר שבוצע לפני כחודש באוניברסיטת מישיגן מצא קשר ישיר בין השמנה בקרב ילדות לבין תופעות של התבגרות מינית מוקדמת.