"הפתרון למשבר הוא משאל עם או בחירות מוקדמות"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נשא נאום בביירות בו הבהיר שארגונו לא יגרר למלחמת אחים בלבנון, אך אינו מוכן יותר לדון עם הממשלה על פתרון למשבר המתמשך במדינה

חיזבאללה ויתר על התקווה להשגת הסכם פשרה עם הממשלה, כדי לסיים את המשבר בלבנון - כך אמר אתמול (ראשון) מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, בנאום שנשא לציון סיום לימודיהם של סטודנטים לבנוניים בביירות. נסראללה הוסיף ואמר כי הפתרון למשבר הפוליטי במדינה הוא עריכת משאל-עם או בחירות מוקדמות.

נסראללה נשא את הנאום בפני עשרות אלפי תומכי חיזבאללה, בפרברים הדרומיים של ביירות. הוא אמר כי ממשלתו של סניורה סומכת על הכוחות הזרים ומושפעת מהם, במקום להקשיב לאזרחי לבנון. עם זאת, הבהיר מזכ"ל החיזבאללה כי ארגונו אינו מתכוון להיגרר במלחמת אחים.

"הדיאלוג תקוע", אמר נסראללה, "אבל איננו רוצים מלחמת אחים. אם הברירה היא בין המשך המצב הקיים עד שיימצא פתרון או מלחמת אחים, אז נמשיך במצב הקיים". מזכ"ל חיזבאללה אמר כי ארגונו אינו דורש עוד זכות וטו בממשלת סניורה, אך הדרך היחידה לצאת מהמשבר היא עריכת משאל עם או בחירות מוקדמות - הצעה שראש הממשלה סניורה כבר דחה.

המשבר בלבנון הוא החמור ביותר במדינה מאז מלחמת האזרחים בשנים 1975-1990. שרי הממשלה השיעים התפטרו מתפקידם בנובמבר בגלל סירובו של סניורה לתת להם 11 מושבים בקבינט בן 30 המושבים, ובכך להקנות כוח וטו גדול למתנגדיו.

"אנחנו באופוזיציה הפכנו לקבצנים. אנחנו לא רוצים את הנוסחה של 19-11 מושבים יותר", אמר נסראללה, ובכך סגר את הדלת למגעים כלשהם עם הקואליציה. "כיום, ההחלטה האמיצה היא להקשיב לרצון העם הלבנוני, ולא לפנות לעולם החיצון - כי הוא מהווה צד בקונפליקט, ותומך באחד הצדדים", סיכם.