לשכתב את ההיסטוריה

מחלוקת פרצה בין פולין ורוסיה, על רקע הנצחת זכרם של הקורבנו תהרוסים שנרצחו במלחמת העולם השניה, בשל תערוכה שלא עלתה במוזיאון אושוויץ, המוקדשת לקורבנות מברית המועצות לשעבר

מחלוקת פרצה בין פולין לרוסיה בדבר הקמת אתר זיכרון במחנה ההשמדה אושוויץ, לזכר קורבנות רוסים ממלחמת העולם השניה, והציתה טינות ישנות בין המדינות.

תערוכה במוזיאון המחנה שהוקדשה לרוסים שמתו במלחמה מול גרמניה הנאצית, נסגרה לשלוש שנים ופתיחתה נדחתה בשל חילוקי דעות בנוגע למוצאם של הקורבנות. היסטוריונים רוסים אומרים כי כמעט חצי מששת מיליון היהודים שנרצחו בשואה היו אזרחי ברית המועצות לשעבר.

מוזיאון אושוויץ מערער על קביעה זו וטוען כי כמעט מיליון מהיהודים היו אזרחי פולין, רומניה והמדינות הבלטיות, הועברו לברית המועצות לשעבר, כתוצאה מעסקה בין היטלר לסטלין בשנת 1939, שמטרתה סיפוח מרכז אירופה. לדבריהם, זכרם של יהודים אלה מונצח באגף אחר במוזיאון, הכולל שני מחנות ריכוז בניהול גרמני באושוויץ ובירקנאו, סמוך לעיר הפולנית אושוויינצים שבדרום מערב המדינה.

המחלוקת הציפה טינות ישנות בין פולין ורוסיה, להן היסטוריה ארוכה של חוסר אמון ועוינות. עיתון רוסי צוטט גורמים רשמיים ברוסיה, לפיהם פולין דחתה במזיד את פתיחת התערוכה הרוסית מסיבות פוליטיות. חבר בפרלמנט הרוסי אמר כי פוליטיקאים פולנים ניסו "לשכתב את ההיסטוריה", כך דווח בעיתון פולני.

עם זאת מנהל המוזיאון, פיוטר סיוינצקי, אמר כי פעולות המוזיאון לא מוכתבות על ידי פוליטיקה. לדבריו, חלק מהאינפורמציה שהוצגה בחלק מהתערוכה המוקדש לרוסיה לא התקבלה על דעתם של היסטוריונים במוזיאון או של מועצת אושוויץ-בירקנאו הבינלאומית, המפקחת על המוזיאון. "עלינו לכבד את האנשים שסבלו ומתו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו" אמר סיוינצקי, "ואם היו צוענים או אסטונים, לא נוכל להסכים לקרוא להם רוסים".

מעל 1.5 מיליון גברים, נשים וילדים, ברובם יהודים, נטבחו על ידי הכובשים הגרמנים במחנות אושוויץ ובירקנאו, הם בית הקברות הגדול ביותר באירופה.