סוף למשבר בין איראן לבריטניה - 15 המלחים שוחררו

נשיא איראן, אמר שחרור המלחים הבריטים השבויים היא "מתנה" לבריטניה. עם זאת דווח כי שוחרר איראני שנחטף, על כן היו חילופי שבויים. במהלך האירוע העניק הנשיא האיראני אות גבורה למפקד הכוח שתפס את החיילים

(4:40 דק')

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר אתמול (רביעי) כי איראן תשחרר את 15 המלחים הבריטים השבויים כ"מתנה" לבריטניה. החיילים הועברו לרשויות הבריטיות בטהראן ובבוקר צפויים לשוב לבריטניה.

על אף הצהרותיו של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כי לא יעשו חילופי שבויים בתמורה לשחרור המלחים הבריטים, דווח כי כבר שוחרר דיפלומט איראני שנחטף באיראן על ידי ארה"ב.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר כי הוא מקווה שסכסוכים עם איראן ייושבו בעתיד באמצעות מו"מ. בלייר פנה לעם האיראני ואמר: "אנחנו מכבדים את איראן כאומה עם היסטוריה גדולה". בלייר בירך על שחרורם של 15 המלחים הבריטים, והודה לבעלי בריתה של בריטניה שסייעו בפתרון המשבר. "לכל אורך הדרך, נקטנו בגישה מתונה - נחושה אך שלווה - בלי משא ומתן, אך גם ללא עימות", אמר בלייר.

בטקס לציון שחרורם איחל אחמדינג'ד למלחים הבריטים בהצלחה והתבדח עמם, כך שודר בטלוויזיה המקומית. אחמדינג'ד חייך לאחד מהם ואמר לו "מה שלומך? אז באת לחופשה כפויה?". המלחים, שהיו לבושים בחליפות ולא במדים, הודו באופן אישי לאחמדינג'ד ולעם האיראני.

במהלך מסיבת העיתונאים הוענק בשידור חי לכל העולם אות גבורה למפקד שהיה אחראי על הכוח שתפס את המלחים. את האות העניקו אחמדינג'אד ושר ההגנה האיראני.

מו"מ במקום עימות

במהלך היום הודיעה איראן כי היא מברכת על שינוי הטון של לונדון בעניין משבר החיילים. יו"ר הפרלמנט בטהרן, גולאם עלי חדאד עדאל, אמר כי הצעדים ההגיוניים שבריטניה נקטה יובילו למשא ומתן במקום לעורר מחלוקת. זאת לאחר שקודם לכן הצהיר ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, כי שתי המדינות רוצות ליישב את המשבר בשיחות ישירות.

גם סוריה טענה כי גם היא היתה בתמונה. שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אמר מדינתו מתווכת בין בריטניה לאיראן בסוגיית המלחים. את הדברים אמר מועלם בראיון שהתפרסם בעיתון "אל אנבא" הכוויתי, בו טען כי יש לפתור את המשבר באמצעות דיפלומטיה שקטה. לדבריו, "אנו מקווים שיושג פתרון משביע רצון".