עסקת הענק של נשיא רוסיה

חברה איטלקית שילמה 5.8 מיליארד דולר על ענקית הנפט הרוסית יוקוס, שהיתה בבעלותו של איל ההון היהודי, מיכאיל חודורקובסקי. ב-2005 הורשע חודורקובסקי בהלבנת הון והעלמת מיסים, ונשלח ל-9 שנות מאסר. פרשנים: מדובר ברדיפה פוליטית של פוטין

הרדיפה הפוליטית של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אחר מיכאיל חודורקובסקי, הבעלים לשעבר של חברת הנפט יוקוס, הסתיימה במכירת ענק: שתי חברות ענק איטלקיות רכשו השבוע חלקים מיוקוס בקרוב ל-6 מיליארד דולר. הכסף נכנס לקופתה של ממשלת רוסיה, שהשתלטה על החברה לפני כשנתיים, אחרי שראשיה הורשעו בהעלמת מס.

חברות האנרגיה האיטלקיות "אני" ו"אנל" הקימו לצורך הרכישה תאגיד משותף - "אנינפטגס" – ובאמצעותו הן רכשו את השליטה בחברות הגז ארקטיקגז ואורנגויל, שהיו חלק מיוקוס. המחיר: 151 וחצי מיליארד רובל, שהם 5.8 מיליארד דולר. האיטלקים גברו במכרז על מתחרים רבים, בהם "רוסנפט", חברת הנפט הלאומית של רוסיה. נכסים נוספים של יוקוס יוצאו למכרז בחודש מאי.

יוקוס, שהוקמה על ידי איל ההון היהודי מיכאיל חודורקובסקי (43), נחשבה לחברת הנפט הגדולה ביותר ברוסיה, אך היא הוכרזה כפושטת רגל באוגוסט 2006, אחרי משפט בן שלוש שנים שהתנהל נגד החברה באישומים של העלמות מס. ההכרזה על פשיטת הרגל הגיעה אחרי שראשי החברה לא יכלו לשאת בעול המיסים, שנקבע על סכום דמיוני של 27 מיליארד דולר.

הפרשנים, הן ברוסיה והן מחוצה לה, טוענים כי הפעולות נגד יוקוס ננקטו על ידי הקרמלין בשל מניעים פוליטיים. לדבריהם, הסיבה להתנכלות ליוקוס ולראשיה היו שאיפותיו הפוליטיות של חודורקובסקי, שקרא תיגר על הנשיא הכל יכול של רוסיה, ולדימיר פוטין, כאשר הקים מפלגה פוליטית משלו.

חודורקובסקי נחשב בתחילת שנות האלפיים לאיש העשיר באירופה, והונו האישי נאמד בסכום של כמעט 16 מיליארד דולר. בשנת 2005 הוא הורשע על ידי בית המשפט הרוסי בהלבנת הון והעלמת מס, ונשלח ל-9 שנות מאסר בכלא בסיביר. שלושת שותפיו היהודים של חודורקובסקי, לאוניד נבזלין, מיכאיל ברודנו ומיכאיל דובוב, הספיקו להימלט לישראל בטרם נעצרו. השליטה ביוקוס הועברה מאז לחברות רוסיות, שנשלטות על ידי הקרמלין.