מרקל לסוריה: כבדו את עצמאותה של לבנון

קאנצלרית גרמניה סיימה את ביקורה באזור בלבנון, וקראה לסוריה לכבד את לבנון ולהפסיק את הברחות הנשק. כמו כן קראה מרקל להקמת בית דין בחסות האו"ם ולשפוט את רוצחיו של רפיק אל-חרירי

"על סוריה לכבד את עצמאותה של לבנון" - כך אמרה אתמול (שני) קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה. כמו כן קראה מרקל לסוריה למנוע את הברחות הנשק מתחומה ללבנון, ולהדק את קשריה עם המדינות השכנות.

מרקל הגיעה ללבנון לאחר שבקרה בישראל, בירדן וברשות הפלסטינית, ונועדה עם סניורה ועם יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי. "אנו רוצים שלבנון תישאר עצמאית ודמוקרטית, מדינה שעצמאותה מקובלת על האזור", אמרה מרקל. כמו כן אמרה כי על סוריה לסייע בהפסקת ההברחות של כלי הנשק בגבולה עם לבנון.

מרקל התייחסה לשפיטת המתנקשים שרצחו את ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי לפני כשנתיים, וציינה כי גרמניה תעשה כל שביכולתה על מנת להקים את בית המשפט הבינלאומי בחסות האו"ם לשפיטת המתנקשים. כמו כן קראה מרקל לסוריה לשתף פעולה עם חקירת האו"ם בעניין.

"אנו רוצים לגלות את האמת, נעשה כל שביכולתנו להקים אותו; ולמען יציבותה של לבנון עליו להתחיל בעבודתו בקרוב" אמרה מרקל. לדבריה, הקמת בית הדין תעמיד במבחן את אמינותו של האו"ם. הקמת בית הדין טרם אושררה בידי הפרלמנט בשל התנגדות המחנה הפרו סורי בלבנון.

במסגרת הסיור ביקרה מרקל גם חיילים גרמנים שמשרתים על ספינות במסגרת תפקידם כמשקיפי או"ם באזור. הקנצלרית קיבלה דובי מצוות הפריגטה שעל סיפונה ביקרה.

נציגת ישראל

בכירים ברשות הפלסטינית מתחו ביקורת חריפה על התנהלותה של מרקל בעת ביקורה באזור. מלשכת יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מיהרו לפרסם הודעה כי הדברים אינם משקפים את העמדה הרשמית של הרשות.

לטענת הבכירים, מרקל התעניינה אך ורק בנושא החייל החטוף גלעד שליט, ו"לא הוציאה מילה אחת מפיה על גורלם של 12 אלף האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, בהם תינוקות, נשים, זקנים וחולים".

בביקורה בישראל אמרה מרקל כי על ממשלת האחדות הפלסטינית לקבל את תנאי הקוורטט ולהביע נכונות לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט. מרקל הודיעה כי לא תפגוש כלל בנציגי הממשלה הפלסטינית, זאת על אף החלטת שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי שהתקבלה השבוע.