ארה"ב מכחישה קשר בין 5 איראנים שבידה לחטיפת המלחים

עיתון האינדיפנדט הבריטי דיווח כי ניסיון פשיטה כושל של ארה"ב על משרדים איראניים בעיראק הביא לחטיפת המלחים הבריטיים ולמשבר הדיפלומטי הנוכחי. שר החוץ העיראקי אישר כי דיפלומט איראני שנחטף בתחילת פברואר בעיראק שוחרר, אך אינו יודע מי היו החוטפים

עיתון האינדיפנדט הבריטי דיווח אתמול (שלישי) כי ניסיון פשיטה של צבא ארה"ב על משרדים ממשלתיים איראניים בעיראק בינואר האחרון, הוא שהביא לחטיפת המלחים הבריטיים באיראן ולמשבר הדיפלומטי הנוכחי.

על פי העיתון, האמריקנים ניסו לחטוף שני בכירים איראנים, אך בסופו של דבר הסתפקו בחמשת הדיפלומטים הזוטרים. טהראן אמרה כי מדובר בדיפלומטים, אך ארה"ב אמרה כי מדובר בתומכי לחימה.

שר החוץ העיראקי, הושיאר זבארי, אמר כי ממשלת עיראק ניסתה להבטיח את שחרורם של חמשת האיראנים. "אני במגעים רצופים עם ארה"ב למען שחרורם. אנחנו תמיד מקבלים מהם הבטחות שהאיראנים ישוחררו" אמר זבארי.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר כי הממשל דן עם בריטניה על 15 המלחים הבריטים המוחזקים באיראן, אך לא יהיה חילוף בין 15 המלחים ל-5 האיראנים המוחזקים בידי צבא ארה"ב באיראן.

דובר משרד החוץ האמריקני, שון מקורמק, אמר כי "אנו דוחים על הסף כל ניסיון לקשר בין שני המקרים. זה רק מעודד את הממשל האיראני או ממשלות אחרות להתנהג באופן דומה ולחטוף אנשים ללא הצדקה".

בתוך כך, משרד החוץ של ארצות הברית דרש אמש מאיראן לספק מידע לגבי אזרח אמריקני, סוכן FBI לשעבר, שנעלם לפני כשבועיים במדינה, בנסיבות לא ברורות. מדובר באיש עסקים שלא יצר קשר עם מעסיקו ובני משפחתו.

שוחרר חטוף איראני

זבארי אישר כי דיפלומט איראני שנחטף בבגדד לפני חודשיים שוחרר אתמול, אך לא ידע לומר מי החוטף.

חמוש במדי הצבא העיראקי חטף את ג'לל שרעפי, מזכיר שני בשגרירות איראן בבגדד, בתחילת פברואר. טהראן האשימה את צבא ארה"ב בחטיפה, אך זה הכחיש מעורבות בעניין.

"אני יכול לאשר שהוא שוחרר ומצבו הבריאותי טוב" סיפר זבארי, "עשינו מאמצים גדולים לשחררו. כל הצדדים הכחישו כי הם מחזיקים בו, מה שהפך את שחרורו למשימה קשה יותר, אך המשכנו להפעיל לחץ על כולם". סוכנות הידיעות האיראנית IRNA דיווחה כי שרעפי הגיע לאיראן. לדברי זבארי,"רק הוא יודע מי החזיק בו".