בלייר: היומיים הבאים קריטיים

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, מוכן לפתוח בתהליך דפלומטי עם איראן לשחרור 15 המלחים הבריטיים השבויים, אך אחמדינג'אד לא ממהר להביע את עמדתו

"48 השעות הבאות קריטיות" - כך אמר היום (שלישי) ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, בהתייחסותו למאמצים הדיפלומטים לשחרור 15 המלחים הבריטים העצורים באיראן. "אנו לא מעוניינים בעימות סביב המקרה. הכי חשוב עכשיו להחזיר את המלחים בריאים ושלמים. אם איראן תרצה לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות, הדלת פתוחה" אמר בלייר בראיון לתחנת רדיו סקוטית.

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'ד, צפוי לדבר מחר על המלחים, כך על פי הטלוויזיה האיראנית. עלי לאריג'אני, יו"ר המועצה לביטחון לאומי של איראן וראש צוות המו"מ, אמר כי הוא מאמין שדיפלומטיה הדדית עשויה לפתור את המשבר במהירות.

בריטניה השיבה בכך שגם היא רוצה בשיחות מקדימות לסיום המשבר. לריג'אני לא ביקש מבריטניה להתנצל, אלא אמר כי איראן רוצה התחייבות לכך שלא יהיו עוד חיכוכים עם בריטניה באיזור הגבול, והוסיף כי אין צורך להעמיד את המלחים למשפט. מדיניות באיראן נקבעת בסופו של דבר על ידי המנהיג הרוחני, האיטוללה עלי חמינאי, אך זה טרם הביע עמדה בנושא.

הקשר האמריקני

עיתון האינדיפנדט הבריטי דיווח כי ניסיון פשיטה של צבא ארה"ב על משרדים ממשלתיים איראניים בעיראק בינואר האחרון, הוא שהביא לחטיפת המלחים הבריטיים באיראן ולמשבר הדיפלומטי הנוכחי. על פי העיתון, האמריקנים ניסו לחטוף שני בכירים איראנים, אך בסופו של דבר הסתפקו בחמשת הדיפלומטים הזוטרים. טהראן אמרה כי מדובר בדיפלומטים, אך ארה"ב אמרה כי מדובר בתומכי לחימה.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר כי הממשל דן עם בריטניה על 15 המלחים הבריטים המוחזקים באיראן, אך לא יהיה חילוף בין 15 המלחים ל-5 האיראנים המוחזקים בידי צבא ארה"ב באיראן.

דובר משרד החוץ האמריקני, שון מקורמק, אמר כי "אנו דוחים על הסף כל ניסיון לקשר בין שני המקרים. זה רק מעודד את הממשל האיראני או ממשלות אחרות להתנהג באופן דומה ולחטוף אנשים ללא הצדקה".

אין גבול ברור

המחלוקת בין בריטניה לאיראן היא בנוגע למיקומם המדויק של המלחים בזמן שנשבו - הבריטים מתעקשים כי המלחים היו במים עיראקיים בתרגיל שגרתי של האו"ם, אך איראן טוענת כי הם היו בטריטוריה שלה. כל צד עיקש בעמדתו, אך לריג'אני פתח את הדלת לפתרון דיפלומטי, כאשר אמר כי יש לשלוח משלחת שתקבע אם המלחים הבריטים חדרו לטריטוריה של איראן או לא.

דיפלומטים מערביים וכן כמה בכירים איראניים מסכימים כי לא פעם טרפד אחמדינג'ד מאמצים של לריג'אני, כמו מאמציו במו"מ על תכנית הגרעין האיראנית, על ידי הצהרות אנטי מערביות.

הסברה בבריטניה היא כי איראן מנצלת הזדמנות "להראות שריר" ולהוכיח את כוחה ורצינותה מול בריטניה, החברה במועצת הביטחון של האו"ם, ומטילה עליה סנקציות כלכליות. נסיונותיה של בריטניה לגרום לקהילה הבינלאומית לגנות את איראן הביאה לתסיסה בטהראן, בעוד בריטניה ביקרה את איראן על כך שהפגינה לראווה תמונות וצילומים של המלחים. עוד אמרה בריטניה כי ברו ש"הודאתם" של המלחים, כפי שנאמר בתקשורת האיראנית, כי חדרו למים הטריטוריאלים של איראן, נגבתה בכפייה.

מומחים בגבולות בינלאומיים אמרו כי קו הגבול הימי בין עיראק לאיראן אינו מוגדר כראוי, מה שנותן לאיראן ולבריטניה את המקום להתווכח בעניין. "זו בהחלט לא מחלוקת שאי אפשר לפתור" אמר מרטין פראט, מנהל היחידה לחקר גבולות בינלאומיים באוניברסיטת דרהאם הבריטית, "העובדה שקו החוף משתנה כל הזמן משמעה שיש להתחשב בעוד גורמים מאשר היה צריך אם קו הגבול היה ברור, יציב ומוסכם".