הפלסטינים: מרקל הגיעה לביקור כנציגה של ישראל

בכיר ברשות הפלסטינים טוענים כי קאנצלרית גרמניה נקטה בחד-צדדיות במהלך ביקורה וכי הפגין זלזול בסבל הפלסטינים. יועצו של אבו מאזן: הביקורת אינה משקפת את עמדה הרשמית של הרשות הפלסטינית. שר החוץ הפלסטיני: על מדינות אירופה להסיר מעלינו את החרם. שר הבריאות: המצור מסכן חיי אדם

בכירים ברשות הפלסטינית מתחו היום (שני) ביקורת חריפה על התנהלותה של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל בעת ביקורה באזור. מלשכת יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מיהרו לפרסם הודעה כי הדברים אינם משקפים את העמדה הרשמית של הרשות.

בדברים שאמרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", האשימו בכירים את מרקל כי ביקרה ברשות הפלסטינית כנציגה של ישראל. לדבריהם, פגעה ברגשות הפלסטינים והפגינה בהם זלזול, "לעומת ההתחשבות המוגזמת שהראתה כלפי הצד הישראלי, שכובש את האדמה ומתעלל בעם הפלסטיני". לדברי נמר חמאד, יועצו של אבו מאזן, "הנשיאות מעריכה את תמיכתה הנמשכת של גרמניה בעם הפלסטיני, ואנו מודים לקאנצלרית הגרמנית על מאמציה ועל תמיכתה ביוזמת השלום הערבית".

לטענת הבכירים, מרקל התעניינה אך ורק בנושא החייל החטוף גלעד שליט, ו"לא הוציאה מילה אחת מפיה על גורלם של 12 אלף האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, בהם תינוקות, נשים, זקנים וחולים". בתוך כך, מתחו ביקורת על כך שסירבה להתייחס לנושא האסירים הפלסטינים וכי לא נפגשה עם אף אחד מבני המשפחות.

"מרקל סירבה לקיים את הפגישה עם אבו מאזן בבית לחם", האשימו הבכירים, "כדי לא לראות מקרוב את גדר ההפרדה שישראל מקימה בעומק האדמות הפלסטיניות המזכירה לה את הגדר שהייתה בברלין". בתוך כך, ציינו כי ראוי היה אם הייתה נאותה להיפגש עם ראשי הכנסייה בבית לחם.

"האם מדינה שמפגינה מדיניות מפלה כמו זאת, תוכל לקחת תפקיד חשוב בהחייאת תהליך השלום?", תהו הבכירים והוסיפו כי כדי לתווך יש לנקוט ניטרליות ואיזון בין הצדדים.

"להסיר את החרם"

שר החוץ הפלסטיני, זיאד אבו עמר, קרא למדינות אירופה להפסיק את החרם על הרשות הפלסטינית, כצעד בונה אמון לממשלת האחדות החדשה. בראיון לעיתון הצרפתי "לה-מונד", אמר אבו עמר כי חמאס מיתנה את עמדתה כלפי ישראל וכי "הממשלה החדשה מילאה כמעט את כל דרישות הקהילה הבינלאומית.

שר הבריאות הפלסטיני, רדואן אל-אח'רס, אמר כי המצור המוטל על הרשות הפלסטינית מסכן את חיי האזרחים. בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", אמר אל-אח'רס כי "ישנו מחסור בכלים הרפואיים, בתרופות, במכשירי הצילום הרפואיים ובכלי ניתוח". לדבריו, "ממשלת האחדות הלאומית, הכוללת את משרד הבריאות, נחשבת לממשלת הצלה לאומית והיא חייבת לספק תוכניות ואפשריות להצלת האזרח הפלסטיני".