גל צונאמי פקד את איי שלמה בשאוקיינוס השקט

בעקבות רעידת אדמה בעוצמה של 8 בסולם רכטר, צונאמי שטף את החופים המערביים של איי שלמה. לפחות 12 נהרגו עד כה

לפחות 12 בני אדם נהרגו ורבים נעדרים, לאחר שרעש אדמה עז וצונאמי פקדו את איי שלמה שבאוקיינוס השקט. רעידת האדמה, בעצמה של לפחות 8 בסולם ריכטר, הרסה בניינים וגרמה נזקים לבית חולים באי גיזו, בעוד הצונאמי שאב בתים לים כשאלפי בני אדם נלחמו להשאר ביבשה.

הרעש הראשוני לווה אחרי 7 דקות ברעש נוסף, בעצמה של 6.7 בסולם ריכטר. "אנו אומרים לאנשים לברוח לאזורים גבוהים יותר במקרה ועוד גלים יכו. אנו רגילים לסופות ציקלון, אך זה חדש לנו" אמר ג'וליאן מקלאוד, מנהל המשרד לצמצום נזקים.

ילדה בת 12 מהאי גיזו, צפון מערבית מבירת איי שלמה, טבעה בצונאמי וכן אישה מבוגרת מתה כשנלכדה בתוך ביתה ונשאבה לים על ידי הגל הנסוג. דני קנדי, בעל חנות צלילה ופיליטיקאי מקומי באי גיזו, סיפר כי "זה היה כמו גאות קיצונית, המים הגיעו לגובה של 4-5 מטרים מעל פני הים. יש סירות גדולות באמצע הרחוב, בתים רבים שהיו על יסודות קרסו, מספר קהילות חוף נמחקו לחלוטין".

בית חולים בגיזו נפגע מהצונאמי וכ-20 אלף חולים פונו לאזור גבוה יותר, כאשר מעל 2,000 נותרו מחוסרי בית.

רשויות הפיקוח באיי שלמה מסרו כי בעיות תקשורת מנעו את הערכות הנזק באי סימבו, משכנה של רשות השידור המקומית. עדי ראייה אמרו כי הגלים שם הגיעו 200 מטרים לתוך היבשה. כמו כן דובר ממשלת איי שלמה דיווח כי באי מונו הסמוך נעדרים ארבעה בני אדם לאחר סדרת מפולות אדצה.

המרכז להתראה מפני צונאמי באוקיינוס השקט מיקם את מוקד הרעש כ-350 ק"מ צפון מערבית לבירת איי שלמה, הונאריה. המרכז הזהיר גם את יפן ואוסטרליה מפני האפשרות לצונאמי. חופים לאורך החוף המזרחי של אוסטרליה נסגרו וכן תנועת המעברות הופסקה בנמל סידני, מחשש לצונאמי הדומה לזה שפקד את האוקיינוס ההודי בשנת 2003.

איי שלמה שוכנים ב"טבעת האש" של האוקיינטס השקט, על כן פעילות געשית יחסית צפויות.