"עדאלה" הגיש לאו"ם דו"ח על אפליית הערבים בישראל

הארגון הפועל למעט זכויות המיעוט הערבי בישראל הגיש דו"ח לוועדת האו"ם "לביעור כל צורות האפליה הגזעית". מחברי הדו"ח סוקרים את האופן בו מפירה ישראל את האמנה עליה היא חתומה מאז שנת 1979. בין הנושאים העומדים במוקד הדו"ח: מדיניות המקרקעין של מדינת ישראל, הטבות ליוצאי צבא בלבד והחמרת תנאי החקירה והמעצר של חשודים בעבירות ביטחון

ארגון זכויות האדם "עדאלה" הגיש דו"ח לאו"ם על אפליית המיעוט הערבי בישראל. הדו"ח הוגש לוועדת האו"ם "לביעור כל צורות האפליה הגזעית" (ICERD), שתתכנס בז'נבה בשבוע הבא, בהשתתפות משפטנים מכל העולם.

הדו"ח המקיף סוקר את האופן בו מפירה ישראל באופן שיטתי סעיפים רבים באמנה לביעור האפלייה, עליה היא חתומה מאז שנת 1979. בהתאם לאמנה, המדינות החתומות עליה מתחייבות לתקן או לבטל חוקים או מדיניות המעודדים אפליה גזעית או מנציחים אותה.

בין הנושאים העומדים במוקד הדו"ח: מדיניות המקרקעין של מדינת ישראל, הטבות ליוצאי צבא בלבד, החמרת תנאי החקירה והמעצר של חשודים בעבירות ביטחון, חוק האזרחות והכניסה לישראל, תקצוב לא שוויוני של יישובים ערביים, פינוי והריסת ישובים בדווים בנגב, חלוקת משאבים לא שווה לסטודנטים מהמגזר הערבי ולמוסדות תרבות.

בהתייחס למדיניותה של ישראל בנוגע לזכויות המקרקעין, נכתב בדו"ח כי "באמצעות חקיקה וחתימת הסכמים עם מוסדות השואפים באופן מפורש להעניק הטבות ליהודים בלבד, המדיניות שישראל נוקטת בתחום הקרקעות ובתחום השיכון מפלה לרעה את אזרחי המדינה הפלסטינים ובכך מפרה המדינה את התחייבויותיה".

עוד מציינים מחברי הדו"ח כי "השימוש שהמדינה עושה בשירות הצבאי כתנאי לקבלת שירותים והטבות שונים מפלה את הערבים, בניגוד להוראות האמנה". בנוסף, הם מציינים שישנה החמרה בתנאי החקירה והמעצר של חשודים בעבירות ביטחון וכי הם מוחזקים במשך זמן רב בלי שהובאו בפני שופט או שנפגשו עם עורך דין.