חברות גדולות במשק לא משלמות מספיק עבור מאבטחים

קבלני השמירה מחוייבים על פי חוק לשלם לשומרים יותר מ-29 שקלים לשעה, אולם חברות כגון "שופרסל" ו"הום סנטר" משלמות לקבלנים סכומים הנעים בין 24 ל-27 שקלים לשעת עבודה. חמישה מאבטחים תבעו את קבלן השמירה ואת "שופרסל" על סך 200 אלף שקלים

חברות גדולות המעסיקות קבלני שמירה אינן מעבירות להם סכומים שיאפשרו להם לשלם לשומרים כחוק - כך דווח היום (שישי) באתר הארץ. גם אם היו רוצים קבלני השמירה לשלם לשומרים את הסכומים המגיעים להם, אין באפשרותם לעשות זאת.

הקבלן מחוייב לשלם לשומר סכום של יותר מ-29 שקלים לשעה. סכום זה מבוסס על הרכיבים שהקבלן מחויב לשלם לשומרים לפי חוקי העבודה וההסכם הקיבוצי עם ההסתדרות. ואולם, חברות רבות במשק משלמים סכומים הנעים בין 24 שקלים ל-27.57 שקלים.

להלן חלק מהנתונים על התשלום שמעבירות החברות לקבלני השמירה:

• "שופרסל" משלמת 25 שקלים בעבור שעת שמירה.
• יצרן ויבואן המשקאות "טמפו" קבע מחיר מקסימום של 24 שקלים במתקני החברה בירוחם ובאר שבע. חברות "אייס קנה ובנה" ו-"H&O" משלמות גם הן כ-24 שקלים לשעה.
• חברת מוצרי הצריכה "יוניליוור" משלמת 26.80 שקלים.
• חברת "הום סנטר" משלמת 26.64 שקלים.
• חברת "הריבוע הכחול" משלמת 27.57 שקלים לשעה.

חברות "שופרסל", "יוניליוור", "הום סנטר" ו"הריבוע הכחול" סירבו לאשר או להכחיש את הסכומים שהם משלמים לספקי האבטחה שלהם. לדברי "הום סנטר", "יוניליוור" ו"הריבוע הכחול", הקבלנים שהם עובדים איתם מתחייבים לשלם לעובדיהם כחוק, וב"הום סנטר" אף טענו כי יש בידיהם מסמך המעיד על כך. "יוניליוור" הביעה את מחוייבותה להפסיק התקשרות עם קבלן שאינו שומר על החוק בעניין זה.

תביעה בסכום של 200 אלף שקלים

בימים אלה אמור להתחיל משא ומתן בין חמישה שומרים שעבדו עבור קבלן שמירה "שופרסל", אותם מייצגת האגודה לזכויות האזרח, ובין קבלן השמירה ו"שופרסל". החמישה תובעים מקבלן השמירה 200 אלף שקלים, בטענה שלא קיבלו כלל, או באופן חלקי בלבד, גמול שעות נוספות, דמי הבראה, דמי חגים, החזרי נסיעות, פדיון ימי חופשה והפרשות לקרן פנסיה.

עורכת הדין שרון אברהם-ויס המייצגת את החמישה תבעה בנוסף לקבלן השמירה גם את את חברת "שופרסל", בטענה שהשומרים עבדו בשטחה וקיבלו ממנה הוראות. "שופרסל ביקשה שלא להכלל בתביעה, בטענה שהיא רק רכשה את שירותי קבלן השמירה, אולם בית הדין האזורי לעבודה דחה את בקשתה.