נציג האו"ם משווע לעזרת בנות בריתה של סודאן

יאן אנגלנד פנה בתחינה לשותפות הסחר העיקריות של המדינה האפריקנית, בקוראו להן להצטרף לכוח שהארגון מתעתד לשלוח לחבל דארפור, ולשכנע את ממשלת סודאן להסכים לכניסתו לשטחה. אנגלנד הדגיש כי בשנה החולפת חלה הסלמה במקרי הטבח, ואמר: "אנחנו מיואשים כאן"

יממה לאחר שמנהיג אפריקני כינה לראשונה בשם "שואה" את המהומות בדארפור, יצא הלילה (חמישי) ראש המחלקה לעניינים הומניטריים של האו"ם, יאן אגלנד, בקריאה לבנות בריתה של סודאן להצטרף לכוח מטעם הארגון לשמירת השלום בחבל המערבי שלה. אגלנד, שהתייחס בדבריו ל"סיוט" שבו חיים תושבי החבל הסודאני, שכמעט 300 אלף מהם נהרגו מאז 2003, פנה לשותפות הסחר העיקריות שלה - סין, הודו, פקיסטן, מלזיה וארצות ערב - באומרו: "תחינתי... למדינות אלה היא לעזור לנו, משום שאנחנו מיואשים כאן".

אנגלנד אמר לכתבים כי על "ממשלות אסיאתיות, ממשלות אפריקניות, ממשלות ערביות, מדינות איסלאמיות" - ללחוץ לקידום עניינו של כוח האו"ם לדארפור, והדגיש כי "אלה שסייעו לנו עד כה לא יכלו לשנות את המצב, אז עזרו לנו אתם להיחלץ מסיטואציה שנעשית חמורה יותר ויותר". פניית אנגלנד באה בעיצומם של מאמצים גוברים מצד הקהילה הבינלאומית לשכנע את סודאן להסכים לכניסת כוח מוגדל של האו"ם לאזור, שבימים אלה נערך אליו גיוס של מדינות מתנדבות. ממשלת סודאן, יש לציין, עדיין מתנגדת לפריסת הכוח בשטחה.

כיום מוצב בדארפור כוח של האיחוד האפריקני, אך בהיותו דל בחיילים, אמצעי תחבורה ומימון, קצרה ידו מלהושיע. גם המנדט המוגבל שקיבל הכוח האפריקני (המכונה AMIS) מעכב את אנשיו מלבצע את משימתו כהלכה. למעלה מ-2.5 מיליון מתושבי החבל, אפריקנים שחורים, איבדו את בתיהם מאז החלה הלחימה בין המורדים המקומיים לבין המיליציות הערביות, נתמכות הממשלה, והם נרדפים בידי אנשי המיליציות ונתונים להפצצות, טבח, התעללות, אונס, ולפגעי רעב ומחלות. על אף שבאוגוסט אישרה מועצת הביטחון שיגור של כוח בן 22 אלף חיילים לדארפור, מסרבת סודאן להעביר את המשימה מכוח האיחוד האפריקני לידי האו"ם.

גם מנחת ידם של המורדים

אתמול קרא לסודאן נשיא ניגריה, אולוּסֵגאן אובאסניו, להסכים לכניסת כוח האו"ם, ואמר כי הכרחי שמשימת האיחוד האפריקני תועבר לידי האו"ם, ותשמור בתוך כך על "אופיה האפריקני". לדבריו, "אין זה האינטרס של סודאן, של אפריקה או, למעשה, של העולם, שנעמוד כולנו מנגד ונראה כיצד מתפתחת שואה בדארפור".

גם אגלנד ביטא בדבריו דאגה קשה להחרפת המצב באזור, ואמר כי ישנה "עלייה דרמטית" במקרי הטבח שעורכים אנשי המיליציות בתושבים; הוא ציין כי האחרונים סובלים גם מאלימות מצד כוחות המורדים, כתוצאה מ"פיצול מדאיג מאד" ששורר בשורותיהם. "הסיוט שאנו רואים בדארפור ממשיך", הוסיף אנגלנד, וסיכם באומרו כי "הבעיות שראינו עברו הסלמה בשנה החולפת, והן אינן נעלמות".

בתוך כך נפגשו אתמול בליברוויל, בירת גבון, נשיאי סודאן, ניגריה, גבון וסנגל, והודיעו כי ביום שלישי הקרוב יערכו בחרטום מפגש פסגה בעניין המשבר בדארפור. במפגש, הודיעו, יקימו את "ועדת חכמי היבשת", שתורכב מהמשתתפים - עומאר אל-באשיר הסודאני, עומאר בונגו אונדימבה, נשיא גבון, אובאסניו הניגרי ועבדולאייֵה ווייד הסנגלי.