המשבר בקטלוניה: אחדות מול עצמאות - אלפים הפגינו ברחובות בקריאה לדיאלוג

בספרד מפגינים ההמונים נגד תוצאות משאל העם ובעד אחדות, בזמן שבברצלונה קראו האזרחים לדו שיח עם הממשל לפתרון המשבר • כמה חברות, ובהן אחד הבנקים הגדולים במדינה, הודיעו כי יעבירו את משרדיהם לאזורים אחרים בספרד, לאור חוסר היציבות באזור

נמשכת המתיחות בספרד בעקבות תוצאות משאל העם: אלפי בני אדם התכנסו היום (שבת) בברצלונה ובמדריד, בקריאה להקמת דו שיח בין הממשל, לבירת חבל הארץ הקטלאני, ברצלונה. במקביל, התקיימה במדריד הפגנה למען אחדות ספרד.

 

בתוך כך, ביום שני הקרוב ייערך דיון מיוחד בפרלמנט הקטלאני - דיון שבוטל באופן רשמי על ידי בית המשפט החוקתי של ספרד - שבו צפויים הקטלאנים להכריז על עצמאות והיפרדות מספרד באופן חד צדדי, בעקבות משאל העם שהיה במדינה השבוע.

 

כתבות נוספות בנושא >>

משאל העם בקטלוניה: 90% הצביעו בעד עזיבת ספרד; "הרווחנו את הזכות לעצמאות"
נשיא קטלוניה: "נכריז על עצמאות מספרד בתוך מספר ימים"

בעקבות משאל העם: בית המשפט הספרדי ביטל כינוס של הפרלמנט הקטלאני

 

במקביל, אחרי שבמדריד אושר החוק שמקל על עזיבה של גופים וארגונים את קטלוניה, כמה חברות, ובהן אחד הבנקים הגדולים בקטלוניה הודיע יעבירו את משרדיהם לאזורים אחרים בספרד, זאת לאור חוסר היציבות באזור.

 

אתמול נציג ממשלת ספרד בקטלוניה התנצל לראשונה על האלימות בה נקטה המשטרה כלפי המפגינים והמצביעים במשאל העם. "כשראיתי את התמונות, וביתר שאת כשאני יודע שאנשים נפצעו ואחד אפילו אושפז, איני יכול אלא להצטער ולהתנצל בשם השוטרים", אמר אריק מילו. לפי משרת הבריאות הקטלאני 900 אנשים נפצעו במהלך העימותים שגונו על ידי ארגוני זכויות אדם.

 

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון אמר שלשום בראיון ל"בילד" הגרמני כי "אני כבר מרגיש כמו נשיא של מדינה חופשית, שבה חיים מיליוני אנשים הגיעו להחלטה חשובה בנוגע לעתיד שלהם". עוד הוא הוסיף "כי הסירוב של ממשלת מדריד להיכנס איתנו למשא ומתן לא השאיר לנו ברירה אחרת".