BETA

01.10.2017

14:07

עודכן:

שחיתות או משילות? החוק שירחיב את היקף המינויים הפוליטיים יעלה להצבעה בממשלה

"חשבון פשוט": ביוזמת השרים לוין ושקד, תיערך הצבעה על "חוק הג'ובים", שיעלה את מספר המינויים הבכירים בידי הפוליטיקאים ל-13. לפי מחקרים, שיעור המינויים הפוליטיים בישראל כבר גבוה ממילא אך בקואליציה רוצים להוסיף על הקיים ואף מפרטים מה המבנה הרצוי של ועדות האיתור בעתיד • באופוזיציה תוקפים: "חבורה מושחתת, ימנו מקורבים על חשבונכם". השר גלנט יצביע נגד החוק

בווידאו: "חשבון פשוט" על החוק החדש, מתוך "היום שהיה"

 

היום (ראשון) יעלה להצבעה בממשלה החוק שנועד להגדיל את מספר המינויים הפוליטיים הבכירים עוד 13 משרות, ביוזמתם של שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין. המטרה המוצהרת של המהלך, שמכונה "חוק הג'ובים", היא להגביר את המשילות. אך האם זו התכלית?


כבר כיום ישראל ניצבת במקום ה-16 מבין 34 מדינות ה-OECD בתחום. לפי מחקרו של מומי דהן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, מראה כי מדינות כגון איטליה ומקסיקו סובלות מהתופעה והממשל בהן אינו יעיל, כאשר הוא לא מצליח להוציא תכניות ארוכות טווח לפועל.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

"אנשים עפו באוויר": מרדף אחר נהג משאית שדרס הולכי רגל ודקר שוטר בקנדה

תיעוד: הזמר מרילין מנסון נמחץ על הבמה ונפצע

למרות החתימה על הסכם: המפגינים חסמו בהרצליה ות"א

 

לפי מדד יעילות של הבנק העולמי, בישראל יש כיום פי 2 מינויים פוליטיים מאשר בארצות הברית: 1 מכל 228 עובדים בארץ לעומת 1 מכל 556 עובדים בארה"ב. כל זאת, בשעה שהמגזר הציבורי האמריקני קטן יותר בהשוואת מספר העובדים לנפש.

 

בישראל מדובר ב-360 משרות בכירות מתוך 82 אלף עובדים במגזר הציבורי. ככלל, 17% מהמשרות בשירות הציבורי פטורות ממכרז, בעוד שהחוק מחייב את קיומו - כלומר, לא חסרים לשרים משרות אמון כבר בעת. השרים שקד ולוין רוצים לשנות את המצב גם במקרים בהם יש ועדת איתור - ב-120 משרות בכירות מאוד, כמו פרקליט המדינה או מנהל רשות המסים והממונה על ההגבלים. הם מציעים כי ועדת האיתור תכלול שלושה חברים במקום חמישה, והיא תורכב מנציב שירות המדינה, מנכ"ל המשרד ואישיות שייבחר השר.

 

 

מקדמת את החוק. שרת המשפטים איילת שקד
 

מקדמת את החוק. שרת המשפטים איילת שקד(חדשות 10)

 

בישיבת הממשלה עצמה, היום בצהריים, הרוחות סערו. רה"מ נתניהו מתח ביקורת על הצעתם של לוין ושקד למינוי סמנכ"ל נוסף כמשרת אמון, ואמר: "זה מעט מידי, הגיע הזמן שהממשלה תתחיל למשול".

 

בעוד הקואליציה מקדמת את יוזמה, היא מעוררת ביקורת באופוזיציה. "חבורה מושחתת שחלקה חשוד בפלילים ונמצא תחת חקירה עומדת לאשר היום בישיבת ממשלה חוק ג'ובים. ימנו מקורבים למשנים למנכ"ל על חשבונכם. אסור לשתוק!", תקף ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני. חברתו לסיעה ח"כ ציפי לבני הוסיפה: "חוק הג'ובים הוא חזרה לרעות החולות של שלטון המקורבים, אחרי תיקון של עוול שנמשך שנים. ידע כל אזרח שאין שוויון הזדמנויות בישראל - הצלחת ילדיו תלויה בקרבתם לצלחת הפוליטית ולא בכישוריהם".

 

 

 

"חבורה מושחתת". ח"כ מיקי רוזנטל תוקף(ערוץ הכנסת)

 

המתקפה נגד החוק המוצע חורגת מגבולות הכנסת. רה"מ לשעבר אהוד ברק לא חסך ביקורת הבוקר: "במדרון אל ׳עולם שלישי׳. אחרי שמרון וגנור, שרן ואבריאל, צ׳ייני, והארו-עכשיו ממנים משנה פוליטי למנכ״לים? ׳מקורבוקרטיה׳, שלטון המקורבים. מגעיל", ציייץ בטוויטר.

 

גם מתוך שורות הקואליציה עצמה מתגלה סדק ראשון: שר השיכון יואב גלנט (כולנו) הודיע כי יצביע נגד החוק המוצע. גלנט צייץ בטוויטר: "ייעול השירות הממשלתי - כן. פוליטיזציה - לא. החמצנו הזדמנות לשינוי חשוב. אצביע נגד הצעת שקד - לוין היום בממשלה".

 

 

יצביע נגד הצעת החוק. שר השיכון יואב גלנט
 

יצביע נגד הצעת החוק. שר השיכון יואב גלנט(חדשות 10)

 

אז הציבור אולי לא אוהב לראות מינויי מקורבים - אבל לפי ההצעה הזו, נראה שנבחרי הציבור מתמקדים במשרות ולא באמון.